Компанія Mazda зараз активно працює над розширенням модельної лінійки та переходом на сучасну модульну платформу з поздовжнім розташуванням двигуна. Тож наявну лінійку японці вимушені розвивати не так активно, а для підтримки подальшого інтересу до актуальних моделей у Mazda постійно проводять їхнє оновлення. Наприклад, поточна генерація кросовера CX-5 минулої осені пережила вже другий за рахунком рестайлінг.
На перший погляд, оновлення не сильно змінило автомобіль, та придивившись можна побачити, що паркетник отримав нові бампери з лаконічним дизайном, фальшрадіаторну решітку з тривимірним малюнком та нову оптику. Причому елементи передньої та задньої світлотехніки виглядають гармонійними між собою завдяки візуальному розділенню кожної фари на дві окремі секції.
Інтер'єр останнє оновлення майже не змінило. Серед нововведень «на вимогу часу» - бездротовий зарядний пристрій Qi, інтегрований у центральну консоль. Також на топових версіях з'явиться більший 10,25-дюймовий тачскрін інформаційно-розважальної системи.
Як стверджують самі японці, найважливішим нововведенням салону стало покращення якості матеріалів та шумоізоляції. Останнє доопрацювання точно буде не зайвим, адже по здатності ізолювати салон від сторонніх шумів дорестайлінговий паркетник сильно програвав деяким конкурентам.
Куди більше змін задекларовано для шасі. Тут інженери змінили налаштування підвіски та закріпили її на масивніших підрамниках. До слова, таким методом вдалося не тільки покращити керованість кросовера, а й зменшити надлишкові вібрації, які з дороги передавалися прямо до салону автомобіля.
Також була допрацьована система керування шасі. Якщо раніше водій міг вибирати лише між нормальним та спортивним режимом, то тепер у кросовера з'явилась повноцінна система Mi-Drive. В ній передбачено одразу декілька пресетів, а значить автомобіль можна буде підлаштувати під себе точніше. Ще одним бонусом цього нововведення можна назвати окремий “позашляховий” режим, але він буде доступний тільки для машин з приводом на усі колеса.
Лінійку двигунів на цей раз вирішили не зачіпати. На нашому ринку базовим агрегатом покликаний стати дволітровий “атмосферник”, що розвиває 150 кінських сил. Як альтернативу йому японці запропонують 2,5-літровий агрегат, який на межі своїх можливостей може видавати 194 “конячки”. Натомість найпотужніший 2,5-літровий турбомотор та 2,2-літрові турбодизелі для нас поки не заявлені.
Все вірно: офіційний дистриб'ютор Mazda в Україні вже підтвердив появу цієї моделі на нашому ринку. За попередніми планами перші живі машини мали б з'явитися в українських автосалонах вже цього літа. Але враховуючи теперішню ситуацію ці терміни можуть трохи посунутись.
Зауваживши на ситуацію з курсами валют та ускладненням логістики, українські дилери вже почали приймати замовлення на першу партію кросоверів. У нас за передньоприводний CX-5 в комплектації Touring проситимуть щонайменше 954 700 гривень, а найдорожчий варіант паркетника зі 194-сильним мотором у комплектації Top в Україні коштуватиме 1 345 600 гривень. Зазначимо, ціна вийшла співставною з вартістю бестселера нашого ринку - Toyota RAV4, але на нього і до війни була довжелезна черга.
Прокомментируйте первым