До чого ця згадка? Під час тесту героя нинішнього тест-драйву я пережив своєрідне дежавю… Новинка від японського виробника – Honda ZR-V – це кросовер з сегмента C-SUV, який прибув на український ринок у жовтні 2023 року. Під його капотом — гібридна силова установка загальною потужністю 184 к.с. з крутним моментом у 315 “номів”, побудована на базі 2,0-літрової атмосферної бензинової “четвірки”. Трансмісія – варіатор e–CVT, який обертає передні колеса без жодної альтернативи.
І спершу варто розібратися в позиціонуванні моделі, адже аналогічний нашому ZR-V кросовер нині продають на американському ринку під назвою HR-V як нову генерацію вже відомої моделі. Але там принаймні є можливість замовити автомобіль з системою повного приводу і зі “звичайним” бензиновим двигуном без електрифікації. Тим часом до нас усі автомобілі бренду, — і серед них ZR-V — постачають у європейських специфікаціях, тож вони мають під капотом прогресивніші силові установки. Пощастило? Хтозна…
Honda ZR-V — більший ніж здавалося
Для Європи й України наявність у модельному ряду Honda обох автомобілів означає, що ZR-V став окремою бойовою одиницею і зі своїми габаритами щільно втерся між згаданим HR-V та старшим CR-V. У цифрах довжина цієї трійки має наступний вигляд: HR-V – 4340 мм, ZR-V – 4568 мм, CR-V – 4706 мм. А щоб краще усвідомити розміри новинки, її варто порівняти, скажімо, з добре відомим нам кросовером Mazda CX-5, між номерними табличками котрої налічується 4575 мм — майже один в один! Отже, притримаймо зменшувальні епітети до кращої нагоди: маємо справу з доволі серйозним за розмірами автомобілем.
Втім, цінник у ZR-V теж європейський – “наш” кросовер у комплектації Elegance, яка має оббитий тканиною салон, бездротовий Apple CarPlay, двозонний клімат-контроль, адаптивний круїз-контроль, датчики світла та дощу, світлодіодну оптику, камеру заднього огляду та широкий список систем безпеки Honda Sensing, оцінений у вельми значну суму: 1 689 900 грн. Будемо чесні, навіть після акційної знижки у 140 тисяч її навряд чи назвеш фантастичною пропозицією, від якої неможливо відмовитись: конкурувати доведеться з Toyota Corolla Cross (довжина – 4460 мм), найвищий прайс якого зараз – 1 623 217 грн.
Серед очевидних конкурентів саме у ціновому діапазоні спадають на думку більші Nissan X-Trail e-Power (4680 мм) і Toyota RAV4 Hybrid (4600 мм), а ще з таким бюджетом можна дивитися навіть у бік Lexus UX (4495 мм) з гібридною силовою установкою на ті ж 184 к.с. Словом, у нас новому ZR-V точно буде непереливки: у боротьбі за гаманці йому доведеться продемонструвати неабияку вправність.
Не схожий на жодну “Хонду” дотепер
Перше, чим виділяється новинка принаймні серед моделей того ж бренду – її неординарна зовнішність. Видовжені вузькі фари ще хоч якось натякають на походження, тим часом як решта елементів екстер’єру – наслідок створення моделі з “нуля”: жодних явних запозичень чи фамільних рис!
Втім, сучасний автомобільний дизайн недарма нагадує музику: є лише сім нот, з яких можна спробувати скласти неповторну мелодію. Якщо пильно придивлятись до ZR-V, його масивна чорна решітка радіатора з довжелезними вертикальними гратами нагадає Maserati Levante, а задні ліхтарі за своєю формою дуже схожі на такі у першому покоління Audi Q7 – не найгірші, скажімо, асоціації. Однак, хоч загалом образ і вдалось зробити доволі оригінальним, передня, задня і бокові частини справляють враження трьох різних автомобілів. Словом, красенем ZR-V назвати складно, але характер він має.
До того ж за його основу було взято платформу від Civic, а не Fit/Jazz, як вчинили з моделлю HR-V. І хоча нині зовнішність Civic більше схожа на прокачаний в тюнинг-ательє спорткар (навіть занадто прокачаний), округлі форми й гарні пропорції кросовера ZR-V мені нагадали про “Сівіки” з 90-х (у п’ятому і шостому поколіннях). Прихильники марки такий асоціативний ряд точно оцінять.
Інтер’єр: місця більше, ніж здається
Тим часом у салоні уніфікація з “Сівіком” помітна неозброєним оком — і це теж гарна новина. Почнемо з того, що у випадку з більшістю автомобілів під брендом Honda, за відчуттями ти сідаєш в автомобіль, а не на нього. На це впливає цілком легкова посадка, хоча у поєднанні з високою поставою кросовера місце водія ZR-V має чудову оглядовість. А ще Honda не намагається загравати з водієм не потрібними в процесі пілотування стилістичними “фішками”: його інструментарій – доволі серйозний, майже класичний.
Тут абсолютно кругле кермо, а вкриті тканиною сидіння цупкі й добре утримують у віражах, хоча направду виготовлені все ж з фокусом на комфорт, а не спортивні утіхи, в яких вас міцно обіймає жорсткий профіль і вигини бічної підтримки крісел-ковшів. Ліва частина панелі приладів – цифрова: вона виконує роль бортового комп’ютера, хоча стрілку спідометра тим часом лишили аналоговою.
Прилади прості й зручні в користуванні, а між ними як зазвичай можна “виростити дерево”, акуратно поводячись з педаллю акселератора. З основними функціями бортових систем чудово справляються перемикачі безпосередньо на кермі, а центральний дисплей слугує для виводу інформації зі смартфона. Меню на його сенсорному екрані просте й зрозуміле, та користуватися ним часто вам навряд чи доведеться — переважно через те, що бортова система миттєво “підхоплює” бездротовий CarPlay.
Блок управління кліматом отримав чимало фізичних кнопок і має найбільш вдале розташування на панелі – щоб зайвого разу не відвертати уваги керманича. Загалом, центральна консоль з суцільною решіткою, що нагадує медові соти, сприймається лаконічно і ніби висить у повітрі: інтер’єр від цього ще більше виграє.
Замість важеля КПП встановлені кнопки перемикання передач: протягом перших днів експлуатації ви щоразу підсвідомо перевірятимете, чи часом не натиснули замість Drive на Reverse. Центральний тунель тут теж оригінальний – з нижнім “поверхом” і розташованими обабіч роз’ємами USB.
Оскільки вище ми згадували про габарити СХ-5, то й забути про тісняву в його салоні не можемо, адже цього питання Mazda так і не розв’язала. Однак у “Хонді” пішли шляхом зваженої організації простору салону від самого початку, тож врешті пасажири заднього ряду ZR-V не лише отримали пристойний запас “повітря” над головою, а й позбавились необхідності пояснювати походження синців на колінах.
Для більшого комфорту тут є підлокітник з двома підстаканниками, дефлектори вентиляції, купа простору для ступнів і суто символічний вигин тунелю на підлозі, тож навіть троє зможуть перебувати тут на рівних правах. Натомість зручне розміщення пасажирів “вкрало” трохи простору з багажного відсіку: його 380 л об’єму не вражають, хоча на практиці користуватись цим простором доволі зручно.
![ZR-V_int ZR-V_int](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137869-288x180.jpg)
![ZR-V_int ZR-V_int](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137870-288x180.jpg)
![ZR-V_int ZR-V_int](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137875-288x180.jpg)
![ZR-V_int ZR-V_int](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137873-288x180.jpg)
![ZR-V_int ZR-V_int](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137874-288x180.jpg)
![ZR-V_int ZR-V_int](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137868-288x180.jpg)
![ZR-V_int ZR-V_int](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137871-288x180.jpg)
![ZR-V_int ZR-V_int](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137876-288x180.jpg)
![ZR-V_int ZR-V_int](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137872-288x180.jpg)
Річ у вдало підібраній висоті завантаження, наявності величезних кишень для каністр, підпілля для дріб’язку й абсолютно рівної підлоги, яка утворюється після складанням спинок другого ряду сидінь. На додачу тестове авто було обладнане ще й опційним фірмовим органайзером, який допоможе перфекціоністу організувати простір на заздрість багатьом іншим виробникам.
Силовий агрегат ZR-V – генератор задоволення
Та насправді його роль ви зрозумієте, тільки-но познайомитесь з роботою силової установки. В цьому місці об’єм простору для розміщення особистого майна та кількість літрів під шторкою відходять на другий план, а зручність фіксації дріб'язку зростає і починається найцікавіша частина випробувань. І якщо салон – це історія про аналогію з легковою лінійкою, комфортне розміщення і загальний мікроклімат, то у випадку з ZR-V його ДНК розкривається тільки під час руху.
Перше натискання на “гашетку” змушує автомобіль легко і впевнено набирати швидкість без найменшої затримки на старті. Втім, це вже не дивина: останнім часом система e:HEV трапляється на моделях японських виробників досить часто. Працює вона за наступною схемою: у переважній більшості ситуацій атмосферний 2,0-літровий двигун працює як генератор, котрий заряджає тягову батарею вкрай невеликої ємності (через це, до слова, відсутній повністю електричний режим).
Головну роботу тут виконує електродвигун, який розташували в корпусі КПП: він здатен обертати колеса навіть без втручання «коробки». Нова трансмісія e-CVT вже деякий час знайома шанувальникам Honda і за твердженням виробника працює значно плавніше і без зайвого шуму: в це легко повірити одразу після початку руху. При збільшенні ж навантаження і на дуже високих швидкостях ДВЗ також включається у роботу і працює паралельно з електричним двигуном.
За задумом виробника така схема має бути ефективнішою та економити пальне, однак підтвердити заявлені 4,8 л/100 км у змішаному режимі мені не вдалось. Втім, зізнаюся: динаміка установки спокушає, то я старався досягти цього показника не надто щиро. Що стосується шуму, то роботу варіатора ви дійсно навряд чи відчуєте, натомість різкі прискорення означають і різке збільшення обертів ДВЗ, що вже добряче відчувається у салоні. Гарна новина в тому, що різкі прискорення є дійсно динамічними та разом з навколишніми звуками не надто впливають на загалом позитивні враження.
Прискореннями я, маю визнати, дещо зловживав, тому й отримав як наслідок споживання на рівні 7,6 л/100 км. Однак емоції від керування “Хондою” коштують кожного витраченого літра пального! Звісно, все відбувалось у межах ПДР, — просто дещо швидше, ніж зазвичай. Однак на тих ділянках, де автомобілі з балкою у задній підвісці зазвичай змушували скидати швидкість, на ZR-V з його незалежною задньою підвіскою я із задоволенням прискорювався.
Заради експерименту кілька разів вдалось “погратись” вибором режиму руху, та серед інших я зупинився на золотій, на мою думку, середині Standart, як балансі між темпом прискорення і рівнем шуму, який супроводжує цей процес. А от в моментах, коли виникала потреба миттєво піддати газу, я користувався підкермовими пелюстками: їхню ефективність складно переоцінити, натомість можна отримати тактильну насолоду від холодного алюмінію, з якого вони виготовлені.
Власне, саме для цього задоволення й призначений ZR-V: прискорюєшся, перемикаєш віртуальні передачі та шукаєш повороти, кругові розвʼязки чи дуги – тільки б зробити маневр. Вийшло класно: це, напевно, близька до ідеальної картина сприйняття поведінки автомобіля драйвером. Звісно ж, прудкий кросовер у жодному разі не робить тебе гонщиком, — але кров розганяє, додає впевненості й рішучості, та й загальом покращує настрій.
Підвіска ZR-V – якраз для наших доріг
Азарту водінню додали навіть зимові шини: вони дозволяли м’якіше долати перешкоди на віражах, однак на межі ZR-V все ще міцно тримався за асфальт. Відчуття від прямолінійного розгону тут дуже схожі на такі в електричок, хіба що гібридна Honda значно легша, дещо галасливіша і значно приємніша за межами ідеального покриття. Та й у заявлені 7,8 секунди прискорення до 100 км/год віриться охоче.
Напевно, у кожного водія є власна «улюблена» ділянка дороги, де легко перевірити рівень комфорту автомобіля. Зазвичай під час випробувань я прагну потрапити на таку (далеко їхати не треба), щоб обʼєктивно оцінити можливості ходової. Новий кросовер від Honda не став виключенням, та попри очікувану жорсткість сюрпризом стала легкість, з якою ZR-V долає розбиті ділянки асфальту. Підвіска щільна, зібрана, а автомобіль чіпляється за покриття і тримає міцний і, головне, стабільний звʼязок. Словом, процес подолання дорожніх перешкод проходить легко і невимушено.
І це знову дуже нагадує роботу підвісок “Сівіків” з 90-х, які немов навшпиньки долали нерівності, не переказуючи кузову страждання ходової частини, якщо такі часом зустрічались. Звісно, добряче струснути на порепаній “районці” ZR-V може, однак зробить він це найбільш толерантно, щоб просто нагадати: покриття не в порядку, а шини не “безсмертні”. Гострих реакцій кузова чи ходової частини ви не відчуєте навіть на ґрунтовій дорозі чи, скажімо, бруківці.
![ZR-V_ext ZR-V_ext](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137866-288x180.jpg)
![ZR-V_ext ZR-V_ext](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137857-288x180.jpg)
![ZR-V_ext ZR-V_ext](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137862-288x180.jpg)
![ZR-V_ext ZR-V_ext](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137859-288x180.jpg)
![ZR-V_ext ZR-V_ext](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137867-288x180.jpg)
![ZR-V_ext ZR-V_ext](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137864-288x180.jpg)
![ZR-V_ext ZR-V_ext](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137865-288x180.jpg)
![ZR-V_ext ZR-V_ext](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137863-288x180.jpg)
![ZR-V_ext ZR-V_ext](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137860-288x180.jpg)
![ZR-V_ext ZR-V_ext](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137861-288x180.jpg)
![ZR-V_ext ZR-V_ext](https://cdn.riastatic.com/photosnewr/ria/news_gallery/view_gallery_photo__137858-288x180.jpg)
Втім, це не означає, що водій на своєму робочому місці може шпарити по будь-якому покриттю без огляду. Так, ZR-V має досить енергоємну підвіску і для більшості вітчизняних доріг вона пасуватиме якнайкраще через те, що незворушно долає дрібні перешкоди. Однак фізику не надуриш. Хай там як, прийти до тями й повернутись до безпечної швидкості, яка відповідає якості покриття, нескладно: гальмує автомобіль дуже вправно, прогнозовано і з дуже зручним дозуванням на педалі.
Honda ZR-V: що у підсумку?
Новий ZR-V – найшвидший автомобіль в модельній лінійці Honda на нашому ринку, а порушити його спокій здатен тільки ще легший Civic, який, за нашими даними, невдовзі теж має завітати на доволі складний для бренду Honda ринок України. Недарма ж японські маркетологи, виводячи на ринок новий кросовер, так наголошували на спільну з “Сівіком” ДНК. І цього разу йдеться не про типові рекламні балачки: ці заяви підтверджені нашими власними враженнями.
Звісно, успіх нової моделі від японського виробника в Україні надто сильно залежатиме від підсумкового цінника, — і за цим показником “Хонді”, як то кажуть, нема чим крити: коштує машина чимало. Добре, що дилери це добре розуміють: саме тому вони щойно зменшили вартість кросовера на 140 тисяч — до 1 549 900 грн. Хай там як, загальне враження від якості збірки, мікроклімату в салоні, власної ідентичності та їздових характеристик свідчить про те, що новий ZR-V – чудовий автомобіль, який заслуговує на право бути улюбленим транспортом у сім’ї.
![](https://cdn.riastatic.com/docs/pictures/common/1/175/17511/17511.png)
Прокоментуйте першим