Від самого початку свого існування система Start & Stop викликала чимало суперечливих відгуків. З одного боку, вона допомагає економити пальне в міських заторах, з іншого — втручається в процес керування авто й може спричинити передчасне зношення окремих вузлів, зокрема стартера, акумулятора або навіть турбіни. Принаймні, така думка є доволі поширеною серед автомобілістів.
Варто визнати, що більшість чуток, пов’язаних із роботою цієї системи, мають під собою доволі міцний ґрунт і логічні аргументи. Наприклад, через регулярний запуск бортовий акумулятор зазнає вищого навантаження, ніж зазвичай. Якщо встановити в автомобіль із системою Start & Stop звичайну кислотну батарею, то через перезапуски на кожному світлофорі вона може швидко вийти з ладу. Втім, на таких моделях виробники вже давно встановлюють батареї з технологією AGM (або подібні до них) — вони добре витримують умови інтенсивної експлуатації.
Недорогий кислотний акумулятор в машині зі Start & Stop довго не пропрацює.
Схожа ситуація й зі стартером. Як і будь-який механічний елемент, він зношується інтенсивніше при частому використанні, однак на авто із системою Start & Stop цей вузол зазвичай посилений конструктивно, а деякі сучасні моделі вже мають BAS - стартер-генератор, який не лише здатен раз у раз запускати двигун, а й допомагає йому під час руху в режимі електромотора.
Побоювання щодо ресурсу турбокомпресора також не безпідставні. Відомо, що після поїздки на турбованому авто бажано дати двигуну трохи попрацювати на холостому ходу перед його вимкненням. Адже зупинка мотора зазвичай означає й припинення циркуляції мастила та охолоджувальної рідини — єдиного джерела охолодження й змащування осі турбокомпресора. А цей невеликий вузол, який може обертатися зі швидкістю до 200 000 об/хв, після інтенсивної їзди потребує певного часу для охолодження.
Турбонагнітач витримує значні термічні навантаження, навіть якщо ступінь форсування двигуна не такий і високий.
Якщо заглушити мотор одразу після активного розгону — скажімо, з’їхавши з траси в місто й зупинившись на світлофорі, — залишки гарячого масла буквально "підсмажуються" всередині корпусу перегрітої турбіни. Згодом вони перетворюються на вуглецеві відкладення, що засмічують масляні канали. Це може прискорити зношення підшипників турбіни та призвести до їхнього виходу з ладу. А турбіна — один із найдорожчих вузлів сучасного ДВЗ.
Утім, виробники зазвичай теж не ловлять ґав. Хоча сучасні турбіни зовні майже не відрізняються від попередніх конструкцій, вони мають вдосконалені системи змащування й охолодження. Насамперед вони часто можуть плавно вистигати навіть після вимкнення двигуна завдяки тому, що циркуляція охолоджувальної рідини й мастила триває ще деякий час після зупинки авто.
Найбільше користі системи Start & Stopприносять під час тривалого очікування в міських заторах.
Розвиваються й самі системи Start & Stop. Тепер вони враховують широкий перелік параметрів і постійно стежать за температурою двигуна, станом акумулятора, навантаженням на двигун і електросистему тощо. Якщо якийсь показник виходить за стандартні межі, система не вимикатиме двигун, щоб не пошкодити його вузли, або, скажімо, не залишити екіпаж без обігріву — принаймні в ідеалі.
Однак — і це варто підкреслити — всі ці алгоритми працюють за узагальненими сценаріями. А життя, як відомо, складніше за прошивку. Тож, якщо ваш автомобіль не з найновіших, або ви щойно з’їхали з автомагістралі й потрапили до затору, є ймовірність, що Start & Stop спрацює недоречно й вимкне двигун із ще гарячою турбіною.
На багатьох машинах систему Start & Stop можна деактивувати однією кнопкою, але зазвичай цю процедуру доведеться повторювати під час кожної поїздки.
Підсумуємо: сама по собі Start & Stop — не зло. Але в будь-якому разі варто розуміти, як саме працює система вашого авто та які потенційно слабкі місця вона має. Якщо виробник не передбачив додаткового захисту, і після інтенсивного руху автомобіль одразу глушить двигун із турбіною, доцільно тимчасово деактивувати систему під час швидких поїздок трасами, у спеку чи в гірській місцевості.
Сучасні ж системи працюють доволі надійно за більшості умов і мають алгоритми для величезної кількості сценаріїв. Тож ризик того, що в новому авто виникнуть проблеми через Start & Stop, практично зведений до мінімуму. Хай там як, стара порада — дати турбомотору після зупинки трохи попрацювати на холостому ходу — не втрачає актуальності навіть сьогодні.
Прокомментируйте первым