debug 0507 header1
debug 0507 header2
AUTO.RIA
Утри погоді носа! Як підібрати заміну зношеним щіткам склоочисників? Назад

Утри погоді носа! Як підібрати заміну зношеним щіткам склоочисників?

На що варто звернути увагу, якщо «двірники» на вашому авто більше розмазують бруд, ніж витирають воду?

Поки світить яскраве сонце і стоїть гарна погода, автомобілісти не надто замислюються про те наскільки повноцінно виконують свою роботу щітки склоочищувача. Восени ж дедалі частіше ллють дощі, тож необхідність відкладеного "до наступного разу" оновлення "двірників” стає очевиднішою. Саме тому заміну щіток склоочисників зазвичай називають сезонною процедурою, — хоча насправді її варто проводити за першої ж очевидної наявності такої потреби.

Погана видимість

З огляду на те, що основною функцією щіток очисника вітрового або заднього скла є забезпечення належної видимості за будь-яких погодних умов, а сильний дощ або брудна сльота може "накрити" не лише восени, очікувати на якусь конкретну дату в календарі точно не варто. Тим паче, що експерти з питань дорожнього руху (наприклад, агенція NHTSA) раз у раз заявляють, що погана видимість — це одна з найголовніших причин ДТП, особливо в дощ чи снігопад.

Готовим авто к зиме. Почему запотевают окна и как с этим бороться?

Словом, обговорювати власне необхідність заміни зношених "двірників" нема жодного сенсу. А от розібратися з деякими нюансами варто — тим паче якщо ваш досвід кермування та обслуговування машини ще не дуже великий.

 
Які є типи щіток очищувача скла?

Мабуть, ледь не перше, з чим зіткнеться будь-який автомобіліст біля стенда з автотоварами, це вибір конкретного типу щіток склоочищувача. Наразі на ринку представлені три основні типи щіток: каркасні, гібридні та безкаркасні. Причому, кожен з них має власні переваги та недоліки.

Чи варто покладатись на сучасні асистенти? Експерти: ні! ВІДЕО

Класичний варіант автомобільних “двірників”, які можна побачити навіть на ретрофото — це каркасні щітки. Головним елементом їхньої конструкції, окрім гумової робочої поверхні, є міцна металева рама, яка рівномірно притискає "лезо" до скла. Це доволі поширений тип в магазинах — і ймовірно, найдешевший з усіх трьох, однак подібна конструкція пасує не усім сучасним авто.

Як поводитись на дорозі в туман?

До того ж численні з'єднання металевих деталей каркаса, покликані забезпечувати гнучкість і надійне прилягання до скла, взимку схильні до зледеніння. Через це на склі з'являться брудні неочищені смуги. Одна з важливих переваг такої конструкції — можливість окремо замінити саму гумову робочу частину замість купівлі нової щітки. Це відносно нескладно і дуже бюджетно. 

Каркасні та безкаркасні щітки

Як альтернативу їм пропонують так звані безкаркасні щітки. Замість гнучкої металевої рами в їхній конструкції використана тонка сталева смужка (зазвичай розташована всередині гумового "леза"), яка надає форму усій щітці та забезпечує прилягання до скла. Завдяки цьому безкаркасні щітки мають менший профіль, менше шумлять у потоці повітря і мають сучасніший вигляд. До того ж через більшу гнучкість з них легше збивати намерзлий лід. Однак на деяких авто вони не завжди відпрацьовують вигин вітрового скла і можуть пропускати смуги під закрайками.

Найкращі двигуни автоіндустрії! 2024-й — рік гібридів

Найсучасніший, але поки найдорожчий варіант — гібридні щітки з металевим каркасом, схованим всередині гумового чи силіконового чохла Вони об'єднують найкраще з двох світів, мають непоганий вигляд та доволі високу ефективність, хоч профіль загалом доволі високий. Втім у деяких випадках навіть їхньої гнучкості не вистачає, щоб якісно очистити все скло, хоча на "старших" за віком автомобілях з цим завданням взагалі чудово справляються дешевші каркасні або безкаркасні щітки.

 
Кріплення щіток вони що, різні?

Якщо загалом будь-який тип “двірників” більш-менш ефективно працюватиме на вашому авто, то помилка при підборі типу кріплення може просто не дати їх встановити. Погана новина ще й в тому, що цих типів чимало, хоча виробники автомобілів переважно використовують один з трьох найпоширеніших варіантів.

Гачок

Класичний "гачок" навіть зараз залишається одним з найпопулярніших типів кріплення щіток очищувача скла.


Один з найстаріших та найпоширеніших типів кріплення, це так званий "гачок", або J-hook. Він використовується на багатьох автомобілях, хоч і має декілька розмірів (9x3, 9x4 тощо), тож насправді не всі “гачки” однакові.

Інший поширений тип кріплення, який зазвичай можна побачити на дорожчих авто, це так зване кнопкове кріплення. Доволі зручний у використанні метод відрізняється від решти наявністю на щітці прямокутного фіксатора, який через відповідний паз легко, але надійно з'єднує щітку з важелем-повідцем.

Також серед поширених можна виділити штифтове кріплення, хоч воно й не настільки розповсюджене, як два попередніх. Натомість його вважають найнадійнішим, хоча й решта варіантів не дасть щіткам відлетіти на ходу (якщо, звісно, вони встановлені правильно).

12 моторов с неумеренным аппетитом к смазке

Загалом розпізнати тип кріплення щіток на вашому авто неозброєним оком нескладно, але через велику кількість різноманітних варіацій варто чітко слідувати рекомендаціям виробника, які він надає в технічній літературі. Якщо такої під рукою нема, можна переглянути рекомендації інших власників таких моделей, або звернутись за допомогою до спеціалізованих сайтів-"підбірників". Втім, найпростіший варіант — звернутись за допомогою до консультанта магазину, в якому ви маєте намір придбати щітки.

 
Підбирайте відповідний розмір!

Ще одним критично важливим параметром для ефективної роботи “двірників” є довжина самих щіток, вказана на пакуванні. Кожен виробник надає точні рекомендації для своїх моделей, і їх варто дотримуватись. Якщо помилитись із розміром, замовивши щітки меншої довжини, частина скла у полі зору залишиться неочищеною. А в разі якщо щітки будуть завеликими, весь механізм приводу працюватиме з надмірним навантаженням, а щітки виходитимуть за межі скла, погано прилягатимуть до нього та швидше зношуватимуться.

Тойота Фджей Крузер

Не всі легкові автомобілі мають стандартний формат чи навіть парну кількість "двірників".


Зазвичай для лобового скла легкового автомобіля використовують дві щітки різної довжини, а заднє очищує одна невеличка. Втім, це правило не без виключень: наприклад, численні моделі Mercedes-Benz та новий Tesla Cybertruck спереду мають одну. Тим часом на Toyota FJ Cruiser встановлені одразу три “двірники” спереду, а для Camry SXV10 в кузові універсал передбачені 2 щітки на задніх дверцятах.

Словом, існує чимало нестандартних комбінацій, тому якщо ви не пам’ятаєте які щітки купляли минулого разу (або ж стали власником авто не так давно), варто звернутись до рекомендацій в інструкції з експлуатації власного авто, або, що навіть простіше, скористатись одним з онлайн-сервісів по підбору. Таку функцію пропонує більшість популярних в Україні "профільних" інтернет-магазинів.

 
Матеріал робочої поверхні щіток

Серед автомобілістів давно ходить жарт, мовляв, "усі колеса однакові — чорні та круглі". Схожа історія й зі щітками очисників, які, на перший погляд, без виключень виготовлені з гуми. Проте, як і з шинами, кожен виробник "двірників" має власний рецепт компаунду для робочої поверхні "лез", - і вони відрізняються не лише ціною, а й тривалістю ефективної роботи.

Силіконове лезо

Силіконові леза краще витримують вплив ультрафіолету, менше примерзають і необов'язково мають чорний колір.


Останнім часом дедалі більшу конкуренцію гумовим щіткам складають "леза" з силікону. Такі "двірники" коштують більше ніж гумові, однак вони краще витримують шкідливий вплив ультрафіолету, не так сильно бояться перепадів температур, майже не "дубіють" від сильного морозу й ефективніше працюють в умовах обмерзання. Це вартий уваги варіант для скандинавських країн, однак в Україні, з нашими відносно теплими зимами й економними водіями, гумові щітки поки значно популярніші.

 
Як часто варто замінювати щітки?

Часто можна почути думку, що щітки склоочисників в середньому “ходять” від 6 до 12 місяців, після чого їх необхідно замінювати. Насправді ж працездатність цієї деталі залежить переважно від умов, у яких ними користуються.

Мокрое дело: 10 советов для безопасной езды в дождь

Наприклад, якщо взимку регулярно віддирати примерзлі щітки від скла та зчищати ними лід, вони навряд чи добре очищуватимуть скло вже наступної весни. Окрім цього не варто щоразу змахувати ними сміття, яке падає з дахів чи дерев: ним можна пошкодити не лише "лезо", а й саме скло. Також не варто забувати, що регулярне використання “двірників” на сухому склі (тим паче якщо вони вже зношені) не лише вкоротить вік відносно недорогї деталі, яку доволі нескладно замінити, а й стане причиною подряпин на прозорій поверхні перед очима водія. Звісно, від затертих смуг на склі теж можна позбавитись, — але ця процедура буде вже не такою бюджетною.

Подпишитесь на рассылку

Получайте первыми новости в удобном формате

Прокомментируйте первым

Добавить комментарий к статье

Каталог автосервисов Украины

Смотреть все →