debug 0507 header1
debug 0507 header2
AUTO.RIA
Вам PHEV чи MHEV? Чим відрізняються сучасні гібридні авто? Назад

Вам PHEV чи MHEV? Чим відрізняються сучасні гібридні авто?

Гібридні автомобілі стали перехідною ланкою між технікою з двигунами внутрішнього згоряння та електромобілями, однак економність та екологічність, на яких так наголошують виробники, залежить від типу встановленої силової установки. Якими бувають «гібриди» та наскільки суттєві відмінності вони мають?

Менш ніж за 10 років прогрес у царині розробки автомобільних силових агрегатів сягнув того рівня, коли звичної згадки про тип пального вже не вистачає для чіткого визначення переваг, які пропонує власникові агрегат під капотом. Раніше все було просто: скажімо, бачиш позначку «бензин» чи «дизель» - і розумієш коли йдеться про потужність «на обертах», а коли про тягу «на низах» та паливну економію.

Нові гібридні автомобілі. Що є на AUTO.RIA зараз?

Однак гонитва за екологічними обмеженнями, які щоразу стають жорсткішими протягом багатьох десятиліть, та бажання зменшити залежність від викопних видів пального для двигунів внутрішнього згоряння дали поштовх виходу на ринок низки нових типів силових агрегатів, які комбінують роботу ДВЗ та електричних рушіїв. Спочатку для них вистачало загальної назви «гібриди», однак з часом конструкція таких установок ускладнилася й навіть розділилася на кілька напрямків.

Саме тому сучасним автомобілістам під час вибору доводиться стикатися з абревіатурами на кшталт HEV, MHEV та PHEV, які часом потребують додаткових пояснень: що воно таке, як працює та чи вартим буде додаткових витрат під час купівлі? Розберімось!

Насамперед варто зазначити, що незмінна частина кожної такої позначки (EV) означає Electric Vehicle — тобто «електричний транспортний засіб». Однак тут, як то кажуть, є нюанс:  насправді авто з гібридними силовими установками — електрифіковані, тобто являють собою лише перехідну ланку, компроміс між машинами з ДВЗ та власне електричними авто. А що приховує решта літер?

Гібриди MHEV

Представників сегмента Mild Hybrid Electric Vehicle (або буквально «м’який гібридний електричний автомобіль») можна без тіні сумніву називати «малими гібридами», оскільки така система передбачає порівняно незначне втручання у звичну конструкцію авто з ДВЗ. Первістками MHEV були автомобілі з системою старт-стоп, яка дозволяла вимикати двигун автомобіля під час зупинки й автоматично вмикати його за потреби відновити рух. Однак ідея зекономити ще трохи пального (звісно ж, формально скоротивши викиди) сподобалась розробникам, і систему було вдосконалено. 

Тест-драйв Mazda CX-30: Красуня, позолоти ручку

Типові MHEV мають посилений стартер або стартер/генератор, які «підкручують» ДВЗ у момент початку руху, зменшуючи навантаження, та мініатюрну додаткову АКБ, яка накопичує заряд (зокрема й від рекуперації під час гальмування). Для більшої ефективності деякі системи MHEV мають власну електричну систему з напругою 48 вольтів, яка, однак, не дозволяє уникнути головної вади «м’яких гібридів»: через малу потужність електричних компонентів вони не мають можливості пересуватися на електричній тязі. З усім тим, виробники переконують, що системи MHEV скорочують споживання пального на 5-10%.

  • Переваги MHEV:

Мала вага і низька вартість обладнання
Символічне покращення динаміки на старті
Скорочення шкідливих викидів

  • Вади MHEV:

Неможливий рух на електричній тязі
Незначна економія пального

  • Типові представники сегмента MHEV:

Mazda CX-30
Suzuki Ignis
Toyota Yaris Cross

Усі нові гібриди MHEV на AUTO.RIA

Гібриди HEV

Hybrid Electric Vehicle, тобто «гібридні електричні автомобілі» - різновид авто, обладнаних (окрім бензинового чи дизельного ДВЗ) допоміжними електричними моторами, які живляться енергією, виробленою виключно «всередині» самої системи шляхом генерації струму навісним обладнанням, яке обертає ДВЗ, та рекуперації гальмівних зусиль. Для накопичення заряду такі авто обладнують доволі компактними допоміжними АКБ, тому вони або здатні подолати на електриці вельми обмежену дистанцію (2-5 км), або не мають функції руху на електричній тязі взагалі.

Головне завдання таких «самозарядних» систем полягає у зменшенні викидів шкідливих речовин коштом меншого навантаження ДВЗ, яке може бути досягнуте різними шляхами. Наприклад, класичні HEV, розроблені за так званою «паралельною» схемою, мають не надто потужний тяговий електричний двигун або мотор-генератор, тяга якого додається до крутного моменту ДВЗ в моменти розгону, прискорення, виконання маневрів тощо. Отже, відповідно до назви, такі HEV паралельно використовують роботу ДВЗ і електродвигуна, що передбачає потребу в модульних трансмісіях із вбудованим електричним мотором або коаксіальних мотор-генераторах на валу ДВЗ.

Тест-драйв Hyundai Tucson Hybrid: притворился электромобилем

Чималої популярності останнім часом набувають «гібриди» HEV, силові агрегати яких працюють за «послідовною» схемою. Вона передбачає роботу ДВЗ виключно в режимі рушія електричного генератора, який живить електродвигун, тим часом як колеса машини обертаються лише завдяки електричній тязі. Спочатку подібні силові установки називали REEV (Range-extended electric vehicle, «електромобіль зі збільшеним діапазоном пробігу»), однак останнім часом така позначка вийшла зі вжитку.

У пошуках ефективного сполучення ДВЗ та електричного мотора виробники часом вдавалися до комбінації наведених схем, а спалах популярності кросоверів спонукав розробку комбінованих «гібридів» для повноприводних авто, в яких задня вісь мала власний електромотор без фізичного зв’язку з трансмісією та ДВЗ (таким був, наприклад, дизель-електричний крос-універсал Peugeot 508 RXH). Втім, найсучасніші рішення подібних схем вже мають значно більшу тягову АКБ та можливість її підзарядки від зовнішнього живлення, що переводить такі авто до іншого сегмента — підзарядних плагін-гібридів (PHEV), про які йтиметься незабаром.

  • Переваги HEV:

Істотна економія пального у міському режимі
Значне зменшення кількості шкідливих викидів
Можливий рух на електротязі (залежить від моделі)

  • Вади HEV:

Вища вартість, не завжди адекватна економії пального
Невеликий пробіг на електротязі (якщо можливий)
Неможлива зарядка від зовнішнього джерела

  • Типові представники сегмента HEV:

Honda CR-V E:HEV
Hyundai Tucson HEV
Toyota Corolla Hybrid

Гібриди PHEV

Назва Plug-In Hybrid Electric Vehicle все пояснює: йдеться про автомобілі з додатковим до ДВЗ електричним мотором (або моторами) та тяговою батареєю, яку можна заряджати від зовнішнього джерела струму. Головна перевага автомобілів із системами PHEV — обумовлена наявністю місткої батареї можливість долати чималу відстань (зазвичай до 50 км) виключно на електричній тязі, вмикаючи ДВЗ лише за потреби тривалої подорожі.

Тест-драйв Toyota RAV4 Plug-in Hybrid: вы захотите переплатить

Останнім часом саме систему «плагін» активно використовують автовиробники під час розробки сучасних повноприводних гібридних кросоверів: збільшена АКБ дозволяє певний час живити «власний» електромотор задньої осі, а ДВЗ та рекуперація постійно поповнюють заряд батареї. Та головне, що за потреби регулярних, але нетривалих поїздок автомобіль з такою системою можна використовувати взагалі без жодної краплі пального, підзаряджаючи його від зовнішньої електромережі як звичайну «електричку».

  • Переваги PHEV:

Низькі витрати пального та значна екологічність системи
Істотне покращення динамічних показників авто
Можливість подолання до 50 км на електротязі

  • Вади PHEV:

Велика вага обладнання
Значно вища вартість у порівнянні з аналогами з ДВЗ

  • Типові представники сегмента PHEV:

Mercedes-Benz GLE 350e PHEV
Peugeot 3008 Plug-In Hybrid 300
Toyota RAV4 PHEV

Усі нові гібриди PHEV на AUTO.RIA

Насамкінець варто згадати ще про дві схожих абревіатури, які вже не мають безпосереднього відношення до розмови про гібридні авто, однак можуть добряче збити з пантелику: BEV та FCEV. Наразі йдеться вже виключно про електромобілі, однак перші з них мають типову схему живлення з містким акумулятором (Battery Electric Vehicle), а другі — дуже й дуже нерозповсюджені — обладнані замість тягової АКБ електрохімічним генератором струму на основі водневих паливних елементів (Fuel Cell Electric Vehicle).

Отже, вдалого вам вибору!

Подпишитесь на рассылку

Получайте первыми новости в удобном формате

Прокомментируйте первым

Добавить комментарий к статье

Каталог автосервисов Украины

Смотреть все →