Нещодавно ми описували зміст законопроєкту №7382, у якому запропоновано під час дії воєнного чи надзвичайного стану конфісковувати автомобілі у нетверезих керманичів. А потім передавати транспорт на потреби ЗСУ чи інших державних силових структур.
Пізніше був зареєстрований ще один, альтернативний до згаданого документ (з/п №7382-1), у якому містилися фактично ті ж пропозиції, що й в основному, з уточненням, що конфіскувати можна лише той транспортний засіб, який є у власності порушника.
Тепер маємо третій проєкт, з номером 7382-2, і який теж альтернативний, тобто усі вони будуть розглядатися разом, а врешті профільний комітет мав би рекомендувати прийняти за основу котрийсь із них, або ж комбінований, врахувавши слушні ідеї з усіх наявних.
Що нового у третьому документі, який стосується все того ж питання – керування транспортними засобами у нетверезому стані? Насамперед за перше порушення вже може бути застосоване вилучення (оплатне, це ще не конфіскація) транспортного засобу, на якому було вчинено порушення за статтею 130 Адмінкодексу.
Важливо, що йдеться не лише про ТЗ, який належить водієві, а той, яким під час виявлення порушення нетверезий водій керував. Інший момент – санкція може бути й без вилучення, що, як відомо, завжди створює корупційні ризики, адже коли хтось уповноважений приймати рішення щодо посилення чи пом’якшення покарання, тоді у сторін часто й з’являються ідеї як все зробити «на договірних взаємовигідних засадах».
Також запропоновано змінити частину 130 статті КУпАП, у якій йдеться про вживання водіями алкоголю (чи подібних за своєю дією речовин) після вчинення ДТП, або після зупинення ТЗ поліцейським. Окрім наявних зараз там штрафів, у проєкті прописана обов’язкова конфіскація автомобіля за таке порушення.
І досі йшлося лише про мирний час, а от під час воєнного стану вже за перше «оформлення» по 130-й статті запропоновано утричі підвищити штрафи (з 17 тис. грн до 51 тис. грн), позбавляти порушника права керування не на рік, а відразу на 10 років, та конфісковувати транспортний засіб.
Крім цього, лише за наявності підстав вважати що скоєно порушення, передбачене статтею 130 КУпАП, працівникам поліції запропоновано дозволити тимчасово затримувати транспортний засіб до вирішення справи про адміністративне порушення. Якщо справу буде закрито – автомобіль повернуть водієві або власнику. Якщо ж суд вирішить, що водій таки був винен – машина буде конфіскована.
Попри те, що у будь-який час та за будь-яких обставин водіння під дією алкоголю чи наркотиків є неприпустимим, та повинно каратися якомога суворіше, все ж зауважимо, що за формату «конфіскація ТЗ, на якому було вчинено порушення», покараний може бути не лише той, хто порушив закон, а й власник автомобіля, який ніяк не причетний до «гріхів» водія. Це стосується автопарків (напр. вантажних, автобусних), служб таксі, фірм з каршерингу чи закладів з прокату автомобілів, а також машин, які перебувають у лізингу.
Сподіваємось, рішення щодо низки законопроєктів «за пиятику» Верховною Радою буде ухвалено зважене, і ми неодмінно повідомимо про нього. А щоб бути серед перших, хто про нього дізнається – радимо підписатися на Telegram-канал AUTO.RIA, куди потрапляють лише перевірені та важливі новини для українських автомобілістів.
Комментарии (1)
Прийшов трезвий,взяв в аренду авто,потім бухнув і арендодавець винен-трохи мабудь депутати втомилися,пора на відпочинок.