Пальне подорожчало, попит на автомобілі не впав
Продовжуючи заголовок, можна додати – а тепер, через два тижні після повернення повних ставок податків на пальне, активність покупців ще й почала зростати. Можливо, це реалізація так званого «відкладеного попиту», який утворився наприкінці червня та на початку липня, коли розмов про істотне подорожчання пального на АЗС було чимало, й більшість містили у собі доволі негативні прогнози щодо «нових» цін, що цілком могло пригальмовувати ринок.
Проте поки стрибка на 10-15 гривень за літр не відбулося, наразі збільшення цінників на стелах автозаправок в межах 3-5 гривень, стільки, як ми й прогнозували в одному з попередніх випусків «Динаміки авторинку». Отже, очевидного, підтвердженого числами «просідання» на авторинку, яке могло б спричинити подорожчання пального, поки не відбулося.
Однак експерти нафторинку попереджають: ще неможливо цілком виключати сценарії, за яких окремі паливні оператори продовжать поступово підіймати ціни, аби зберегти «стару» маржу на бензині й ДП, а це може спонукати й частину інших автозаправників спробувати піти тим же шляхом. Тоді це може зачепити й автомобільний ринок. Але – це лише припущення, поки ж можемо констатувати те, що рівень інтересу потенційних покупців до автомобілів навіть дещо зріс.
Активність авторинку
Фактично, основні чинники, які могли впливати на активність покупців від початку місяця, ми вже описали у попередньому розділі – ключовим питанням були «нові» ціни на пальне. Наразі не відбулося їх різкого підняття, що, відповідно, не спричинило масових відмов потенційних покупців від ідеї щодо купівлі автомобіля. І взагалі – активність на авторинку потроху зростає.
Цінова картина вторинного авторинку
Про основні терміни та принципи, за якими визначаються ті чи інші показники, котрі присутні на слайді у даному розділі, можна дізнатися в однойменному розділі за цим посиланням.
Окрім звиклих коливань у різних підсегментах нашого вторинного ринку в межах +/- 100 доларів, вкотре маємо істотне зниження середньої ціни для сегмента електромобілів. І саме про це варто сказати кілька слів окремо, для правильного розуміння тих процесів, які зараз там відбуваються. Якщо раніше зниження середньої ціни на електрокари («раніше» слід розуміти як періоди масових ракетних атак рф на нашу енергосистему) було пов’язане з дефіцитом електроенергії та суттєвим збільшенням пропозицій про продаж авто на батарейній тязі, то зараз ситуація цілком інша.
Обсяги машин, що перебувають у продажу водночас, зростають, але не такими стрімкими темпами, як раніше, водночас значно збільшилися продажі електромобілів. Своєю чергою бізнес, опираючись на попит, який концентрується навколо доступних моделей на кшталт першої серії Nissan Leaf або Volkswagen e-Golf, розширює свою пропозицію саме такими (або подібними варіантами), що математично призводить до зниження середньої ціни у масі. Тобто, якщо те саме сказати простішими словами – окремо взяті електромобілі не дешевшають, знижується середня ціна для групи завдяки збільшенню кількості пропозицій з доступнішими моделями.
Які моделі легковиків шукають найчастіше на AUTO.RIA?
Список найпопулярніших у пошуку легковиків цього тижня вкотре має звиклий для наших постійних читачів вигляд, що свідчить про сталість уподобань українських покупців у виборі окремих моделей легкових авто з пробігом.
Найдорожчі авто, продані цього тижня на AUTO.RIA
Нарешті до четвірки найдорожчих потрапив доволі рідкісний екземпляр – Rolls-Royce Cullinan, за ціною понад півмільйона доларів. Якби до його ціни докласти ще приблизно $100 тис., то загальної суми вистачило б на купівлю трьох інших автівок, які розміщені на слайді поряд з «Ролсом».
Цікавитесь реаліями нашого авторинку, й бажаєте регулярно дізнаватися про те, які моделі найпопулярніші, як змінюються ціни, інтереси покупців та про актуальні тренди – підписуйтесь на пріоритетне отримання новин від AUTO.RIA за допомогою зручного для вас каналу, й не пропустите жодного важливого повідомлення!
Прокомментируйте первым