Україна продовжує боротися з росією. І країна-терорист б’є як по військових, так і цивільних об’єктам, зокрема атакує об’єкти енергетики, через що виникають тривалі відключення. Але як показує статистика, вимкнення світла — не стали причиною спаду купівлі електрокарів. Навпаки.
За даними аналітиків AUTO.RIA продажі електротранспорту йдуть вгору і навіть б’ють рекорди. Наприклад, порівняно із липнем, в серпні 2024 року зростання продажів електрокарів склало +35%. А у порівнянні з серпнем минулого року цілих +68.5%.
У вересні попит дещо впав, але все ж таки залишився на 6.3% вищим, ніж у вересні 2023 року.
Виникають логічні питання: як же тоді власники електрокарів їх заряджають і чи варто купувати «електричку», враховуючи потенційно нестабільну ситуацію зі світлом?
Виклики під час відключень та як водії електрокарів до них адаптуються
Існує два способи зарядки електромобіля: від домашньої розетки та публічних зарядних станцій. Під час відключень і вдома, і на електрозаправці є певні труднощі.
Зарядка від домашньої мережі стає непередбачуваною, оскільки графіки відключень не завжди є точними або стабільними. Це ускладнює планування зарядки, і часто не виходить зарядити електромобіль в запланований час.
Публічні зарядні станції теж залежать від енергопостачання. Це складні технічні системи, яким треба стабільна напруга та мобільний інтернет для обробки оплат і ведення статистики. І перше, і друге, як правило, зникає разом з відключеннями.
Проте власники електромобілів адаптуються до цих умов. Ми дослідили досвід власників електрокарів і зібрали список порад для тих, хто розглядає покупку електромобіля, але має певні переживання, зокрема через можливі відключення електроенергії.
- Плануйте час зарядки. Найкращі періоди для цього — з 11:00 до 17:00 та після 23:00. Це допомагає уникнути пікових періодів, коли електромережа особливо навантажена та є ризик додаткових стабілізаційних відключень.
- Тримайте заряд батареї у межах 20-80%, уникаючи розрядження нижче 20% для збереження її ресурсу. Таким чином ви мінімізуєте кількість циклів «глибокого» заряджання і розряджання, тим самим продовжуючи термін служби батареї.
- При необхідності тримайте електрокар підключеним до мережі, використовуйте функцію "розумного" заряджання. Це дозволить швидко почати зарядку, як тільки з’явиться електрика.
- Щоб підвищити швидкість заряджання можна встановити домашню зарядну станцію потужністю від 11 кіловатів. Така наразі коштує від 11-12 тисяч гривень. Завдяки цьому пристрою можна зарядитися до 80% буквально за 2-4 години, поки є електроенергія.
- Перегляньте, де поблизу вашого житла, місця роботи є публічні зарядні станції. Вони можуть стати альтернативою домашній зарядці на період відключень. У кожної великої мережі є свої мобільні додатки, через які можна знайти локацію електрозаправки, дізнатися, чи працює вона під час відключень у вашому районі, промоніторити ціни та багато іншого. Зарядні станції в торгових центрах чи на заправках можуть працювати від резервного живлення, тому залишаються надійним додатковим способом підзарядки навіть під час блекаутів. Для пошуку публічних ЕЗС ви можете скористатися нашою мапою. Зарядка на публічних станціях коштує більше (від 14 грн за кіловат), ніж від домашньої розетки (від 2,16 грн за кіловат). Однак, навіть за таких цін зарядка електромобіля залишається вигіднішою, ніж витрати на бензин, дизель чи автогаз, адже традиційне паливо коштує дорожче за "заправку" на ЕЗС.
- Розгляньте встановлення додаткових джерел живлення. Якщо є можливість, інвестуйте в сонячні панелі чи генератор, щоб мати резервне джерело енергії у разі відключень електроенергії. Це може допомогти не тільки зарядити електромобіль, а й живити інші критично важливі пристрої.
Альтернативні джерела живлення
Електромобіль з погляду зарядки є універсальним. Для авто на викопному паливі існує лише один варіант для руху – паливо, а ось електричний транспорт має кілька варіантів для підзарядки.
Відновлювальні джерела енергії
Сонячні електростанції (СЕС) встановлюють як резервне, а в сонячні дні — основне джерело живлення для приватних і навіть багатоквартирних будинків, здатне забезпечувати енергією всі побутові прилади. Крім того, такі панелі можуть заряджати електромобіль. Установка СЕС недешева (електростанція потужністю 10 кВт коштує від $7 до $12 тисяч) і потребує спеціальних навичок для монтажу та налаштування, однак це рішення забезпечує доступ до безоплатної, екологічно чистої енергії. Сучасні панелі здатні виробляти енергію навіть у похмурі дні, роблячи будинок більш енергонезалежним.
Генератор на викопному паливі
Дизельні та бензинові генератори, якими запаслися на випадок тривалих блекаутів для живлення в побуті, можуть заряджати й електрокар. Однак для цього потрібна потужність генератора від 4,5 кВт (бензиновий генератор потужністю 4,5 кВт коштує від 15 тисяч гривень, дизельний — від 33 тисяч гривень). Менші генератори, через високе навантаження, можуть виходити в захисний режим і вимикатися під час зарядки електромобіля.
Також варто врахувати, що реальна потужність, яка йтиме на заряд електрокара, зазвичай на 30-50% нижча, ніж та, що вказана на генераторі. Це уповільнить процес зарядки, однак як резервне рішення такий варіант може бути цілком ефективним для забезпечення електрокара в екстрених умовах.
Портативні електростанції
Портативні зарядні станції зазвичай використовуються для живлення побутових приладів, але деякі моделі також можуть підзаряджати електромобіль. Їхня головна перевага — компактність, що дозволяє зручно перевозити їх у багажнику. Однак ці станції мають кілька недоліків: висока ціна та обмежена ємність, яка навіть у найбільших моделях достатня лише для часткової зарядки електрокара. Наприклад, портативна станція EcoFlow DELTA Pro 3 (ціна від 111 тисяч гривень) з ємністю 4 кВт·год може зарядити авто з батареєю 24 кВт приблизно на 17% (20-30 км запасу ходу). Для автомобілів з більшою батареєю цей показник буде меншим. Також під час зарядки можливі втрати енергії до 10-15%, тому не вся ємність EcoFlow буде передана батареї електрокара. Ці станції можуть підійти для аварійного заряджання в критичних ситуаціях, однак не можуть замінити основну стаціонарну зарядку.
До таких станцій можна під'єднати сонячні панелі, що дозволить поповнювати їхню ємність, подовжуючи час роботи та збільшуючи доступну енергію для зарядки.
Рекомендації для тривалих поїздок електрокаром
Поїздки електромобілем на далекі відстані в умовах нестабільної подачі електроенергії потребують ретельного планування. Вам стануть в пригоді наші поради:
Продумайте маршрут та визначте зарядні станції
- Розраховуйте запас ходу. Перед поїздкою перевіряйте, скільки кілометрів ви можете проїхати на залишковому заряді і враховуйте можливі затримки з зарядкою, особливо в умовах блекауту.
- Складіть детальний маршрут, відмітивши на ньому не лише основні, але й запасні зарядні станції. Оберіть станції з більшою потужністю, щоб скоротити час заряджання.
- Завантажте мобільні додатки мереж зарядних станцій. Перевірте, чи надають вони актуальну інформацію про стан станцій та наявність електроенергії.
- Ознайомтеся з графіками відключень електроенергії на локаціях зарядки. Це допоможе вам спланувати зупинки на заряджання так, щоб не потрапити в період відключень.
- Увімкніть енергоощадний режим в автомобілі, намагайтеся уникати різких прискорень і частих гальмувань. Це збільшить запас ходу і допоможе зберігати енергію.
- Регулярно перевіряйте рівень заряду батареї та плануйте зупинки на заряджання заздалегідь.
Будьте готові до непередбачених ситуацій
- Якщо під час поїздки немає можливості відстежувати статус зарядних станцій в додатку, завжди можна зателефонувати до контакт-центру мережі зарядних станцій.
- Якщо авто заблокувалося на зарядній станції через відключення світла, то не панікуйте та не намагайтесь силою від’єднати електромобіль від зарядки. Замість цього зв’яжіться з контакт-центром мережі зарядних станцій, де вам нададуть інструкції, як розблокувати авто. Зазвичай, в зарядних пристроях є спеціальний отвір для аварійного розблокування. Використайте щось тонке і гостре, щоб натиснути на цей отвір.
- На випадок відсутності електроенергії на станції, де ви планували зарядити електрокар і немає заряду доїхати до наступної станції, радимо мати при собі штатний зарядний пристрій, який працює від побутової розетки, та подовжувач. Це допоможе вам підзарядити акумулятор на локації, де є генератор або зарядитися від звичайної розетки, там де є світло.
Бонус від володіння електрокаром
Електромобіль може дати світло всьому вашому будинку. Машини з опцією Venicle 2 Home можуть бути величезними павербанками. Такі електромобілі вміють давати енергію з тягової батареї в домашню мережу будинку.
Таку функцію мають, наприклад, Nissan Leaf (з ємністю батареї 32-62 кВт-год), Hyundai IONIQ 5 (55-77,4 кВт-год), Kia EV5 (54-77,4 кВт-год).
Ці моделі можуть передавати енергію потужністю до 3 кВт, чого достатньо для живлення більшості холодильників, опалювачів, бойлерів тощо. Але є застереження: програмне забезпечення електрокара береже батарею від «глибокого» розряду, тому на відмітці 30% припинить передавати електроенергію з акумулятора до будинку.
В підсумку, електромобіль — це надійний спосіб пересування навіть попри блекаути.
Застосовуючи прості поради ви не опинитесь в пастці з нульовим запасом ходу: тримайте заряд в межах 20-80%, їздіть спокійно, використовуйте екорежим, ретельно плануйте поїздки на далеку відстань.
Якщо вдома немає світла, то в електротранспорту є ще кілька варіантів для підзарядки: розвинена мережа електрозаправок, яких з року в рік стає все більше по всій Україні, зарядка від бензинового, дизельного генератора. Або, наприклад, домашня сонячна електростанція, яка може давати енергію не тільки для побутових приладів, а й для електрокара.
Приємним бонусом є те, що і сам електрокар може бути джерелом живлення для вашого будинку.
Нагадуємо, що підібрати електромобіль під свої потреби та можливості можна на порталі AUTO.RIA.
Прокомментируйте первым