Запас ходу – чи не найважливіше питання, яке турбує як потенційних покупців електричних авто, так і тих, які уже ними володіють. Спілкуючись з власниками однотипних автівок можна виявити, що ваша машина проїжджає чомусь менше, ніж інші. При цьому основні параметри, такі як пробіг, вік, ємкість високовольтної батареї, а також кількість та потужність тягових двигунів у довідниках однакові.
Для чистоти експерименту виключимо вплив людського фактора – стиль водіння, й вважатимемо, що в одного власника є два електроавто однієї моделі, він користується ними по черзі однаковими маршрутами, однак врешті в одного з електромобілів запас ходу вичерпується раніше. Чому так може ставатися?
Технічний стан електромобіля
Візуально неможливо визначити, чи правильно встановлено кути розвалу-сходження коліс, чи не порушена геометрія кузова (що особливо актуально для «аукціонних» авто зі США), що може призводити до підвищеного опору коченню й більшому споживанню енергії.
Крім цього потрібно регулярно перевіряти й інші вузли – гальма, колісні підшипники тощо, які з часом зношуються й потребують заміни. У несправному стані вони можуть призводити до перевитрат енергії, гальмуючи автомобіль. Тож машини можуть бути на вид однакові, а технічно мати невидимі оку недоліки.
Слід регулярно, хоча б раз у рік, проводити діагностику автомобіля, перевіряти чи не збились налаштування геометрії підвіски. Там же, на СТО, механік, який працює на стенді регулювання розвалу-сходження, вам зможе сказати, чи все гаразд із кузовом. Якщо є неполадки – зрозуміло, що їх слід усунути. Або відмовитися від купівлі, якщо щось серйозне буде виявлено на передпродажній діагностиці.
Шини
Електромобілі більшою мірою чутливі до різного роду дрібниць, ніж бензинові чи дизельні. Недостатній тиск у шинах (навіть на рівні, який ще не призводить до спрацювання системи TMPS – моніторингу тиску у колесах) може істотно підвищити споживання енергії з батареї. Так, автомобіль їхатиме м’якше, однак на постійне зминання недокачаної шини потрібна додаткова енергія.
Наступний момент – розмір шин. Якщо він відрізняється від того, який зазначений в інструкції та на табличці, яка зазвичай є на кожному автомобілі – це теж може впливати на динаміку, максимальну швидкість та витрати кіловат-годин на сотню кілометрів пробігу. Шини слід встановлювати того розміру, який передбачили конструктори автомобіля.
Тип шин: деякі електромобілі комплектуються спеціальними шинами, які мають нижчий рівень шуму та менший опір коченню. Вони можуть мати різне позначення найчастіше – LRR (Low Rolling Resistance), також EV, e-Car, Energy Save та подібні. У будь-якому шинному магазині вам порадять спеціальні шини для електромобілів.
Відповідно, якщо на наших умовних автівках встановлена різна колісна гума – на одній звичайна, на іншій спеціальна для «електричок» - це ще один фактор, який впливає на витрату енергії.
Стан ВВБ
Під скороченням ВВБ слід розуміти високовольтну батарею, саме ту, яка накопичує енергію під час заряджання й віддає її потім для руху автомобіля. Бувають випадки, коли фактична ємкість, навіть при однаковій індикації «стану здоров’я» на панелі приладів (чи в меню авто), і навіть при схожому показнику SOH (Status of Health) отриманому за допомогою діагностичного сканера, може відрізнятися для умовно-однакових авто.
Чому умовно-однакових? Зібрані на різних заводах, або випущені для різних ринків моделі, які однаково виглядають зовні та мають аналогічні назви, насправді могли комплектуватися різними ВВБ, з різницею у кілька кіловат-годин ємкості, або ж з різним програмним резервом цієї ємкості. Що врешті теж може впливати на дійсний запас ходу.
Ще один з моментів, на який варто звернути увагу – стан системи рідинного охолодження/обігріву ВВБ (у разі її присутності). Якщо антифриз у ній давно не міняли, не здійснювали профілактичне промивання – така ВВБ може швидше перегріватися, й автоматика «обрізатиме» потужність, яку вона може видавати, а машина витрачатиме «у повітря» зайві кіловати намагаючись нагріти чи остудити батарею. Також порушення температурних режимів призводить до швидшого «старіння» ВВБ. Зверніться на спеціалізовану СТО для перевірки й обслуговування системи підтримання сталої температури ВВБ.
Налаштування автомобіля
Що тут може бути складного? Скажуть ті, у кого меню керування машиною українською мовою, однак повірте, не все так просто для тих, чиє авто прибуло з Китаю чи Кореї, і досі не було «прошите», щоб інтерфейс отримав бодай якусь зрозумілу мову, й намагається з вами спілкуватись за допомогою ієрогліфів.
На що тут слід звернути увагу? Більшість автомобілів десь у вкладці меню «заряджання» (чи подібній по суті), окрім таймера заряджання мають ще встановлення лімітів щодо верхнього рівня заряду. Здебільшого, задля продовження ресурсу ВВБ, а також щоб залишити запас для рекуперації, виробники залишають цей параметр на рівні 80%.
Тож якщо в однієї з наших «піддослідних» автівок ліміт зарядки встановлено на 100%, в іншої на 80% (або й менше) – ось ще один момент, який безпосередньо впливає на запас ходу.
У цьому ж розділі варто згадати про режим їзди – якщо є щось на кшталт «спорт» та «еко», зрозуміло, що для продовження пробігу на одному заряді варто обирати економний.
Різниця в комплектаціях
Кожна модель електромобіля може мати різний рівень оснащення, при чому ці рівні (набір опцій та назви) ще й різняться для різних ринків. Тож цілком реально мати дві на вид (і за назвою) аналогічні машини, але одна може мати резистивний нагрівач, який споживає енергію для нагрівання салону з несамовитим азартом, інша – так званий тепловий насос, який вже значно помірніше тратить електрику для перетворення її в тепло чи холод.
Деякі машини можуть як опцію мати «піч-автономку», яка працює на рідкому пальному, часто виробництва фірми Webasto – взимку такі авто не тратять електрику на обігрівання салону, але потребують бензину чи дизпального.
Незначний вплив на запас ходу також можуть мати інші опційні системи – підігрівачі та масажери у кріслах, потужна аудіосистема з сабвуфером, і навіть фари, якщо вони з галогенними лампочками, споживають трішки більше, ніж новіших конструкцій рішення з LED джерелами світла.
Отже, на практиці цілком реально стикнутися з ситуацією, коли ідентичні на вигляд та за «табличними» характеристиками автомобілі можуть мати різний запас ходу, навіть якщо їх експлуатує один водій. І тепер ви знаєте, на що слід звернути увагу, якщо ви вже володієте електроавто, або ж перебуваєте у стадії його вибору:
- Перевірте стан механіки та електроніки, кузова;
- Використовуйте спеціалізовані шини, підтримуйте у них відповідний тиск;
- Перевірте стан ВВБ, за потреби виконайте обслуговування системи підтримання сталої температури ВВБ;
- Перевірте налаштування автомобіля, що стосуються ВВБ та її заряджання;
- За можливості купуйте версії з «тепловим насосом», це заощаджуватиме енергію взимку.
Прокомментируйте первым