Підвищене оподаткування пального, рішення про яке було остаточно ухвалене на початку вересня, відбувається покроково, тож поки що вплинуло на роздрібні ціни заправних станцій не надто істотно. Ймовірно, саме тому на вподобаннях українських автомобілістів, які обирають легковики з пробігом, воно суттєво не позначилось. Найпопулярнішим типом пального, яким живиться найбільша кількість вживаних авто, придбаних у вересні, залишається бензин.
Звісно, попит на варіанти, потенційно здатні забезпечити менші витрати «на пістолеті», теж є — і він чималий. Однак деяким з них поки заважає деяка упередженість, або принаймні невпевненість потенційних власників у надійності, — йдеться про найсучасніші рішення: електромобілі, гібриди тощо. Найменший попит у цьому контексті мають вживані моделі з суто «газовими» силовими установками, взагалі позбавлені бензобаку ще на заводі, — але й пропозицій такої техніки на вторинному ринку відносно небагато.
Вподобання за типом живлення силової установки
за підсумками продажу авто з пробігом у вересні
- Бензинові: 39 595 авто;
- Дизельні: 26 055 авто;
- Двопаливні (з ГБО): 16 518 авто;
- Електричні: 5 412 авто;
- Гібридні: 1 951 авто;
- Газові (LPI тощо): 339 авто;
Не дивина, що найрозповсюдженішою альтернативою вживаному авто з бензиновим двигуном є дизельне: за підсумками вересня частка вживаних «дизелів» на вторинному ринку склала в Україні майже 29%. В абсолютних числах це трохи більше ніж 26 тисяч, з яких 4 234 дизельних машини пригнали у вересні з-за кордону.
Найпопулярніші дизельні моделі в Україні
за підсумками продажу авто з пробігом у вересні
1. Volkswagen Passat: 1584 дизельних авто;
2. Skoda Octavia: 1179 дизельних авто;
3. Renault Megane: 1091 дизельних авто;
4. Volkswagen Golf: 797 дизельних авто;
5. Audi A6: 627 дизельних авто;
6. Renault Scenic: 572 дизельних авто;
7. Volkswagen Transporter: 548 дизельних авто;
8. BMW X5: 521 дизельних авто;
9. Volkswagen Touareg: 497 дизельних авто;
10. BMW 5 Серії: 486 дизельних авто;
Варто зазначити, що перелік фаворитів у «дизельному» сегменті вторинного ринку доволі стабільний: покупці схильні розглядати насамперед моделі з добре знайомими (і не лише водіям, а й автомеханікам та постачальникам запасних частин) двигунами, які принаймні в теорії не матимуть істотних проблем з подальшим обслуговуванням чи ремонтом.
На наявність сталого попиту відповідним чином реагують і «гонщики», тож загальна картина має усі прикмети «замкненого кола». Втім, що далі жорсткішими будуть вимоги й обмеження для дизельних легковиків у Європі, то більшим ставатиме асортимент моделей, доступних врешті на українському ринку вживаних легкових автомобілів.
11. Nissan Qashaqai: 454 дизельних авто;
12. Renault Kangoo: 426 дизельних авто;
13. Opel Astra: 424 дизельних авто;
14. Ford Focus: 418 дизельних авто;
15. Volkswagen Caddy: 406 дизельних авто;
16. BMW 3 Серії: 393 дизельних авто;
17. Hyundai Santa Fe: 369 дизельних авто;
18. Volkswagen Touran: 345 дизельних авто;
19. Volkswagen Tiguan: 325 дизельних авто;
20. Audi A4: 304 дизельних авто.
Найпопулярнішим виробником дизельних легковиків на українському ринку техніки з пробігом дедалі залишається Volkswagen: у вересні вживані машини з шильдиками VW купили 5006 клієнтів. На другій позиції — марка Renault (3303), дизельні моделі якої впевнено випереджають Mercedes-Benz (2270). Довершують п’ятірку BMW (1862) і Skoda (1799 дизельних авто з пробігом), а загалом продажі вживаних дизельних легковиків лише цих брендів склали понад половину (55%) усіх угод у сегменті.
Насамкінець нагадаємо, що перед купівлею обраного автомобіля з пробігом варто дізнатися про нього якнайбільше подробиць. Для цього AUTO.RIA пропонує низку перевірок, — як безплатних, з базовою інформацією, так і розширених, котрі містять звіти про історію експлуатації автомобіля, його пробіг, сервісне обслуговування, участь в ДТП, наявність обтяжень, роботу в таксі тощо.