Промайнули 5 років з моменту першої демонстрації задуму, і британці нарешті показали нову модель «живцем». І це не передсерійний прототип: виробництво стартує у другому кварталі 2025 року. Звісно ж, про конвеєр наразі не йдеться: за попереднім планом Aston Martin має намір побудувати лише 999 екземплярів Valhalla. Маємо визнати, ми навіть трохи здивовані, адже компанія не повідомила одразу, що вони вже розпродані.
Цікаво, що свого часу проєкт Valhalla стартував під кодовою назвою AM-RB 003, де AM означає Aston Martin, а RB – Red Bull Racing. Співробітництво між компаніями триває доволі давно: ще у 2016-му вони презентували перший спільний проєкт Valkyrie (також відомий під назвою AM-RB 001). Однак у вересні 2024-го британці повідомили, що з наступного року Едріан Ньюі, колишній технічний директор «формульної» команди Red Bull і провідний розробник «Валькірії» та «Валгалли», працюватиме виключно з Aston Martin, тож потреба у подальшій колаборації може відпасти.
Хай там як, новий суперкар просто пашить технологіями Ф1: двомісний автомобіль побудований на основі карбонового монокока з алюмінієвими підрамниками попереду й позаду, а його аеродинамічні елементи створюють понад 600 кг притискної сили на швидкості 240 км/год. Силовий агрегат має центральне розташування в колісній базі: як у «формульних» болідах, він встановлений між спинками крісел та задньою віссю. А питання розподілу ваги розв’язали за допомогою розміщення додаткових електродвигунів: їх у «Валгалли» аж три.
Двигуни V8 в Aston Martin активно використовували й раніше, а зараз їх встановлюють на купе DB12 та Vantage, які цьогоріч прибули до України й стали номінантами Премії «Авто Лідер 2025». Однак цей бітурбо істотно відрізняється від решти «пласким» колінчастим валом з кутом між шийками шатунів у 1800 та системою змащування з «сухим» картером. Як наслідок, 4,0-літровий бензиновий агрегат з турбінами, більшими ніж у кросовера Aston Martin DBX 707, видає 828 к.с., а три електродвигуни, два з яких розташовані окремо на передній осі, підносять загальну продуктивність гібридної системи до 1079 к.с. і 1100 Н·м.
Як наслідок, Valhalla «вистрілюватиме» з місця до 100 км/год за 2,5 секунди, а максимальна швидкість суперкара буде обмежена позначкою 350 км/год. Втім, наявність компактної тягової батареї (6,1 кВт·год, 400 Вольтів) забезпечить суперкар можливістю долати на електричній тязі близько 14 кілометрів з максимальною швидкістю до 140 км/год. Неабищо, але для паркувального майданчика чи подвір'я великого маєтку згодиться.
Узгодженою роботою ключових компонентів автомобіля — підвіски, гальмівної системи, підсилювача керма, активної аеродинаміки та трансмісії — опікується інтегрована система контролю динаміки (IVC). Вона дозволяє налаштовувати параметри й забезпечує баланс тяги між передньою та задньою осями, які не мають жодного фізичного зв’язку, та її векторинг завдяки наявності окремого двигуна на кожному з передніх коліс.
Кабіна новинки створена для перегонів, однак обладнана й оздоблена на рівні, далекому від спартанських кокпітів «бойових» болідів. Подіуми на підлозі створюють типову низьку посадку з «прямим ногами», але виготовлене з вуглепластику «квадратне» кермо й крісла-«ковші» частково вкриті дорогою шкірою. Встановлені на передній панелі 10-дюймові кольорові дисплеї щитка приладів та інформаційно-розважальної системи мають персональну графіку, розроблену дизайнерами з огляду на призначення автомобіля, і відповідні меню для налаштування бортових систем. Підтримка Apple CarPlay, звісно, теж є – куди без неї? На додачу автомобіль буде оснащений двозонним клімат-контролем, системою запобігання зіткненням, активним «круїзом», моніторингом сліпих зон та камерою заднього огляду.
Обговорювати деталі на кшталт кольору чи матеріалів оздоблення інтер’єру навряд чи є сенс: у компанії вже попередили, що замовниками суперкара Valhalla опікуватиметься підрозділ Q by Aston Martin, готовий запропонувати «нескінченні можливості індивідуального замовлення та персоналізації». Словом, зустріти два однакових серед 999 автомобілів цієї моделі навряд чи вдасться.
Що ж до ціни... Свого часу представники Rolls Royce описували потужність своїх автомобілів словом «достатня». За таким самим принципом в Aston Martin мають усі підстави писати «Вартість відповідна»: жодного орієнтира для широкого загалу виробник не озвучив. У 2022-му, коли Valhalla ще був передсерійним прототипом, квапливий німецький дилер виставив пропозицію «під замовлення» за 1 189 999 євро — майже удвічі більше за 580 тисяч фунтів стерлінгів, які тоді планували брати за суперкар у британській компанії. Нині ж початковий рівень ціни у 800 тисяч є лише припущенням, — однак воно може бути оптимістичним.