Про намір вивести на наш ринок новий автомобільний бренд Ineos українська компанія «АВТ Баварія», в портфелі якої вже є марки BMW, MINI, Alpina, Rolls Royce та Aston Martin, повідомила ще на початку року. Минулого літа дилери почали збирати замовлення на постачання моделі Grenadier, а 7 листопада брутальний позашляховик офіційно презентували на Київщині «живцем».
Про коріння та майже романтичну історію створення цього автомобіля ми розповімо в одному з найближчих випусків нашої рубрики «Автомобіль тижня»: зараз лише наголосимо, що геометричні форми, котрі неабияк нагадують старий добрий Land Rover Defender, ця модель отримала не випадково. Та хоч бренд Ineos загалом і модель Grenadier зокрема мають британське походження, численні шильдики «BMW Powered» і колаж з британського та німецького прапорів на правому крилі натякають на те, що ця історія навіть цікавіша.
Місцем фактичного народження «Гренадера» є місто Хамбах на німецько-французькому кордоні, де розташований завод, який раніше належав Mercedes-Benz. Саме там, поруч із контактним виробництвом мініатюрної «електрички» smart EQ fortwo, Ineos почав будувати свої безкомпромісні позашляховики.
Модель, повне ім’я якої Grenadier Station Wagon 4x4, має закритий 5-місний кузов завдовжки 4896 мм (разом із запасним колесом, змонтованим позаду зовні) і спирається на міцну лонжеронну раму з каталітичним покриттям і порошковою фарбою, нерозрізні мости Carraro, підвіску з амортизаторами Sachs та посиленими пружинами й 18-дюймові диски з шинами Bridgestone All-Terrain. Колісна база позашляховика сягає майже трьох метрів (2922 мм), однак великий кліренс (264 мм) забезпечує доволі пристойні кути геометричної прохідності: 35,5/28,2/36,1 градуса (заїзду/рампи/з’їзду відповідно).
Під гальванізованим, як і решта сталевих кузовних панелей, капотом «Гренадера» можна побачити одну з двох 3,0-літрових рядних турбошісток BMW: 286-сильну бензинову B58 (450 Н·м), або дизельну B57 продуктивністю 249 к.с. і 550 Н·м. Трансмісія ж вибору не передбачає: пропонують лише 8-ступеневу автоматичну коробку передач ZF та двоступеневу роздавальну від Tremec. Також у «базі» передбачено можливість блокування центрального диференціала.
Цікаво, що двигуни BMW – не єдиний «привіт з Баварії», який ви знайдете на цьому автомобілі: селектор АКПП на центральній консолі також не приховує німецького походження, хоч поруч з ним і встановлено класичний важіль вибору режимів «роздатки» з чорною «більярдною кулею» на вершині.
Оздоблення інтер’єру в цілому дещо еклектичне: крісла від нині спочилої Recaro, матеріали міцні й витривалі, хоча деякі панелі, з котрими можуть контактувати плечі або коліна членів екіпажу на бездоріжжі, мають пом’якшені вставки. Велика центральна панель праворуч від керма, над якою встановлено вельми сучасний сенсорний дисплей інформаційної системи зі спеціальним меню для оффроуду, не змогла вмістити усіх «фізичних» перемикачів численних бортових систем, тому частину з них (переважно це клавіші управління позашляховими режимами трансмісії, експедиційною світлотехнікою тощо) розміщені на стелі над кокпітом.
Варто зауважити, п’ятимісний Station Wagon – не єдиний варіант позашляховика, однак про інші версії Ineos Grenadier ми розповімо за кращої нагоди. Насамкінець лише повідомимо, що вартість новинки виявилася чималою: готовий до запеклої битви з оффроудом п’ятимісний автомобіль з дизельною «шісткою» коштуватиме в Україні щонайменше 4 183 631 грн.
Прокомментируйте первым