Перегони «на виживання» Le Mans 24 – гарний привід для презентації автомобіля за спортивними амбіціями: захід, тривалість якого перевищує добу, щороку збирає понад 300 тисяч глядачів «на локації», а телевізійна аудиторія перевищує 100 мільйонів. Тож не дивина, що у Peugeot вирішили скористатися цією нагодою для показу новинки з шильдиком GTi, який тривалий час був символом «автоспорту для широкого загалу».
Французи запустили власну лінійку «запальничок» GTi у 1984 році: первістком став тридверний хетчбек Peugeot 205 GTI зі 105-сильним двигуном, пластиковими розширювачами крил, молдингами з червоною вставкою, додатковими фарами у передньому бампері, вентильованими гальмівними дисками на передніх колесах, спортивними кріслами й характерною червоною оббивкою підлоги салону.
Peugeot 205 GTi 1.6, 1984 рік
Та попри успіх моделі й значну кількість автоентузіастів наприкінці XX століття французи вирішили продовжувати пошуки ідентичності «гарячих хетчбеків» далі. Спочатку шильдик GTi замінили назвами Mi16 та S16 у 1990-х роках, потім абревіатурою RC у 2000-х... Згодом моделі GTI ненадовго повернулись, перш ніж поступитись лінійці PSE, яка теж не досягла очікуваного успіху. І лише після низки змін у топменеджменті бренду, GTi відроджується. Хоч, як то кажуть, «є нюанс».
Назва Peugeot e-208 GTi цілком очевидно свідчить про те, що нова французька «запальничка» живитиметься електрикою. І лише нею: представлений у Ле Мані хетчбек має той самий 280-сильний електродвигун французького виробництва, що й у топового кросовера Alfa Romeo Junior Elettrica 280 Veloce. Він обертає виключно передні колеса за допомогою редуктора з диференціалом підвищеного ковзання і живиться від тягової батареї CATL корисною ємністю 51 кВт·год, яка забезпечує запас ходу на повному заряді в межах 350 кілометрів. Максимальна швидкість обмежена позначкою 180 км/год, а до 100 км/год електромобіль розганяється за 5,7 секунди.






Peugeot e-208 GTi, 2025 рік
Безумовно, на тлі «звичайного» e-208 зі 156-сильним двигуном, який виконує цю вправу за 8,1 секунди, динаміка GTi вражає. Однак це ще не всі відмінності: GTi відрізняється агресивнішим екстер'єром, кузовом, заниженим на 30 міліметрів, розширеною колією (на 56 міліметрів спереду та на 27 міліметрів ззаду), має амортизатори з гідравлічними упорами у стандартній комплектації, спеціальні колеса з розширеними отворами для кращого охолодження 355-міліметрових гальмівних дисків з чотирипоршневими супортами, переналаштовану на користь спортивного водіння систему стабілізації та шини Michelin Pilot Sport Cup 2.
Червоний колір домінує і в інтер'єрі завдяки оббивці підлоги, ременям безпеки, акцентам на внутрішніх панелях та спортивних сидіннях, натхненних кріслами 205 GTI. Переналаштоване кермо з перфорованої шкіри та алькантари з емблемою GTI встановлене у фірмовому ай-кокпіті зі спеціальною (звісно ж, червоною) графікою на дисплеях. На додачу водій може увімкнути синтетичний звук, який супроводжуватиме поїздки на електромобілі для відповідного настрою.




Менш приємний сюрприз у тім, що вага e-208 GTi складає 1,5 тонни, — однак навряд чи хтось очікував іншого він нехай компактного, але ж електромобіля. Щоб упоратись із такою масою на звивистих ділянках траси ходова частина французької новинки отримала нові пружини та потужніший стабілізатор поперечної стійкості. Однак, на нашу думку, ентузіастів найбільше засмутить вартість: хоч на презентації й не було наведено жодного орієнтира, 280-сильний Peugeot e-208 GTi має коштувати більше за топовий e-208 GT Exclusive потужністю 156 к.с., за який у Франції зараз правлять близько 40 тисяч євро.
Для порівняння, в Україні 272-сильний моноприводний Volvo EX30 коштує щонайменше 34,5 тисячі євро, тим часом як новий 428-сильний EX30 AWD Twin Motor Performance на AUTO.RIA можна придбати за 36 200 євро. І до моменту виходу щойно представленого Peugeot e-208 GTi на ринок у нього може з’явитись навіть більше суперників, адже за планом старт продажів новинки має відбутися у 2026 році.
Прокомментируйте первым