Конвеєр заводу Stellantis Mirafiori в італійському Турині, на якому виготовляють електричний Fiat New 500e (Тип 332), зупинився 13 вересня — і вимушена пауза триватиме щонайменше чотири тижні. Причиною став брак замовлень, який спричинив накопичення певного запасу нерозпроданих електромобілів.
Власне, складнощі з продажем електричних моделей відчуває не лише італійська марка: як ми вже повідомляли, стратегію масового переходу до виробництва дедалі більшої кількості «електричок» визнали занадто оптимістичною вже кілька виробників. «Так довелося вчинити через поточну нестачу замовлень, пов’язану з серйозними труднощами, які зазнали на європейському ринку всі виробники електричного транспорту, особливо європейські», — цитує офіційну заяву групи Stellantis інформаційна агенція Reuters.
Варто нагадати, що цього літа Fiat завершив виробництво хетчбека 500 з мікрогібридною силовою установкою (Тип 312) на заводі у місті Тихи, Польща. Тоді в компанії визнали, що вдосконалення цієї платформи для приведення автомобіля у відповідність до нових європейських вимог щодо кібербезпеки та удосконалення систем допомоги водію ADAS потребуватиме завеликих інвестицій, які суттєво позначаться на вартості мініатюрного бензинового хетчбека.
Фактично, протягом щонайменше чотирьох тижнів жодну з версій моделі Fiat 500 взагалі не виготовлятимуть у Європі — вперше з 2007 року. Втім, бензинову модель у попередньому кузові віднедавна будують у Північній Африці (Алжир), однак постачають її лише на ринки з менш жорсткими вимогами до нових авто, — тож європейських доріг вона не побачить.
Специфічного присмаку цій історії додає намір Stellantis переналаштувати польський завод для виготовлення китайських бюджетних «електричок» Leapmotor, яке допоможе уникнути високих податків, введених Єврокомісією для захисту ринків ЄС від імпорту дешевої продукції китайських виробників електричного транспорту. Річ у тім, що Stellantis належить близько 21% акцій китайського бренду, що дає групі ексклюзивне право на виробництво, експорт і продаж електромобілів Leapmotor поза межами КНР.
Цікаво, що в Україні дилери Fiat досі пропонують хетчбеки моделі 500 у виконанні Dolcevita (Тип 312) з 69-сильним бензиновим двигуном Fire і роботизованою коробкою передач, тим часом як електричний хетчбек нової генерації (Тип 332) до України офіційно так і не дістався. Тим часом на вторинному ринку представлені обидві версії «електрички», - як і чимало варіантів бензинових Fiat 500.
Прокомментируйте первым