Хоч словосполучення «культовий автомобіль» останнім часом використовують частіше, ніж було б варто, перелік насправді легендарних моделей не обмежується потужною та шанованою у нас технікою на кшталт Porsche 911, Toyota Supra чи Mercedes-Benz G-класу. У лавах цього елітного легіону часом можна зустріти невеличкі й прості, але напрочуд стильні машини, які стали іконами для багатьох поколінь автомобілістів.
Серед них — німецький Volkswagen Beetle та «британський» MINI. І хоч перший остаточно завершив кар’єру серійного автомобіля близько 5 років тому, другий, попри лихі для британського автопрому часи й вдалу реінкарнацію під крилом BMW, вже 65-й рік тішить водіїв, охочих яскраво вирізнятися на тлі транспортного потоку.
Днями в Україні був презентований новий суто електричний MINI Cooper (J01). Попри знане ім’я за основу моделі взяли нову платформу, розроблену виключно для електромобілів, — її ж, до речі, отримав і невеличкий електрокросовер MINI Aceman. З усім тим, тридверний хетчбек та п’ятидверний мінікросовер пропонуватимуть в Україні з різними силовими установками. Стартовий MINI Cooper E отримав 160-сильний електродвигун, з яким долатиме близько 305 кілометрів, тим часом як електричний Cooper SE матиме 170-сильний агрегат і запас ходу в межах 402 км.
Оскільки яскрава індивідуальність MINI є «пунктиком» і для виробника, і для переважної більшості потенційних покупців, електричний хетчбек отримав одразу чотири лінійки оздоблення, які суттєво відрізнятимуться матеріалами та дизайнерськими ідеями в інтер’єрі: Essential, Classic, Favoured та JCW Style. Однак загальна архітектура пасажирського відсіку з характерною формою крісел і мінімалістичною передньою панеллю, прикрашеною величезним диском OLED-дисплея по центру й модулем з п'яти тумблерів під ним, залишатиметься незмінною.
Наявність значного переліку додаткового обладнання та опцій для індивідуалізації новинки дещо ускладнює ціноутворення. Хай там як, для покупців, котрі зацікавились 160-сильним електричним хетчбеком, стартовою позначкою на ціннику стане сума у 1 млн 334 тис. гривень, тим часом як прихильники потужнішого MINI Cooper SE починатимуть з 1 мільйона 480 тисяч.
Це чимало для мініатюрного електричного хетчбека, хоча прихильники бренду навряд чи обмежуватимуться виключно раціональними аргументами. До того ж прямих конкурентів електрична «тридверка» від MINI на українському ринку не має. Найкомпактніший п’ятидверний електричний хетчбек BYD Seagull, імпортований з КНР незалежними дилерами, удвічі дешевший, — але обладнаний двигуном лише на 75 к.с. і не має в Україні офіційної підтримки виробника.
Потужніші електричні «п’ятидверки» на кшталт 170-сильних Volkswagen ID.3 та Haval Ora 03 чи 204-сильного MG 4 коштують близько мільйона гривень, а нові Nissan Leaf (150 к.с.) та Citroen e-C4 (156 к.с.) можна купити за 1,2-1,3 млн, тим часом як бюджет у 1,45 мільйона дозволить придивлятись навіть до 430-сильного повноприводного MG 4 XPower. Втім, презентувавши новий електричний хетчбек, український імпортер MINI встановив спеціальні ціни на Cooper SE попередньої генерації, тож якщо ви у захваті від харизми автомобілів саме цього бренду — момент, можна сказати, вдалий.
Прокомментируйте первым