Паливна криза, яка сколихнула Україну після початку війни та руйнації рашистами виробників пального та великих нафтосховищ, істотно вплинула на популярність електричних транспортних засобів. Попит на «електрички», який за даними Інституту досліджень авторинку наприкінці 2021 року становив близько 1,6 тисячі легковиків, у січні та лютому 2022-го зменшився до 1,2 тис., однак вже у квітні попит на машини, які не потребують викопного пального, злетів до 2,6 тисячі, а у липні склав 2,7 тисячі електроавто.
Паралельно з відновленням постачань та продажу пального популярність електромобілів дещо вщухла, однак за підсумками вересня власниками таких транспортних засобів все одно стали 2,5 тисячі українців. Це трохи менше, ніж продали у серпні, однак майже ніж на 51% більше за попит на такий транспорт у вересні мирного 2021 року. Звісно, переважну більшість угод купівлі-продажу було укладено з продавцями вживаних електроавто: кількість нових електромобілів, зареєстрованих у базі ГСЦ МВС протягом вересня, сягнула 267 одиниць (близько 11% від загального числа).
Та найцікавішим спостереженням буде саме перелік електромобілів, які мали найбільший попит: він, безперечно, допоможе значно розширити світогляд тим, хто цікавиться темою електричного транспорту відносно недавно. Річ у тім, що за підсумками вересня рейтинг популярності очолили автомобілі, не представлені в Україні офіційно: їх віднедавна, хоч і доволі активно, постачають до України незалежні імпортери. Причому, попри традиційну упередженість українських автомобілістів до техніки з Китаю, електромобілі з КНР виявилися на диво ліквідними, — вочевидь, через вельми привабливі ціни.
Найпопулярніші електромобілі в Україні
за підсумками продажів нових авто у вересні 2022 року*
1. Volkswagen ID.4: 97 авто;
2. Honda M-NV: 38 авто;
3. Volkswagen ID.6: 14 авто;
3. BYD E-2: 14 авто;
4. Jaguar I-Pace: 12 авто;
5. Mercedes-Benz EQC: 9 авто;
5. Mercedes-Benz EQA: 9 авто;
6. Volkswagen ID.3: 8 авто;
7. Volvo XC40: 5 авто;
7. Audi e-tron GT: 5 авто;
8. Nissan Leaf: 4 авто;
8. Honda VE-1: 4 авто;
8. Chevrolet Menlo: 4 авто;
8. BYD Han: 4 авто;
8. BYD Yuan: 4 авто;
9. Changan Eado EV300: 3 авто;
10. Audi e-tron Sportback: 2 авто;
10. BMW iX: 2 авто;
10. BYD Dolphin: 2 авто;
10. Changan Benben E-Star: 2 авто;
10. Toyota IZOA (C-HR EV): 2 авто;
10. Weltmeister EX5: 2 авто;
10. Volvo C40: 2 авто;
* Дані ГСЦ МВС України
Цікаво, що до переліку електромобілів китайського походження, окрім авто від BYD, Changan і Weltmeister, потрапили також моделі від Volkswagen і Toyota, виготовлені у Китаї. Більше з тим, найуспішнішим брендом серед вказаних на українському ринку за підсумками вересня став саме Volkswagen (різні моделі німецького бренду виготовляють у КНР спільні підприємства з FAW Group та SAIC Motor), який зі значним відставанням переслідують Honda й BYD. Закривають п’ятірку виробників європейські Mercedes-Benz і Jaguar.
До наведеного переліку варто додати ще й слушне зауваження експертів українського Інституту досліджень авторинку: вони зауважили, що протягом вересня до України також були імпортовані 132 електромобілі, випущені у 2022 році, однак оформлені як вживані. Насправді вони теж можуть бути фактично новими й мати суто символічний пробіг — такі пропозиції час від часу можна зустріти в каталогах вживаної техніки AUTO.RIA.
Прокомментируйте первым