Закон (на основі проєкту №7190), прийнятий Верховною Радою наприкінці березня, набув чинності 6 квітня, та був опублікований в офіційному виданні. За задумом авторів цього документа майже увесь автотранспорт має імпортуватися в Україну з нульовими ставками податків, зокрема мита, акцизу й ПДВ. І так до завершення воєнного стану.
Раніше ми розглядали сегмент легкових автомобілів, а саме те, як можуть змінитися ціни на них після запровадження «нульового розмитнення». Цього ж разу дослідимо наступний сегмент – невеликих вантажівок, або, простими словами – «бусів», адже зараз цей вид транспорту особливо актуальний – для підтримки ЗСУ, волонтерів, підприємців та фермерів.
Перший момент, на який слід звернути увагу – це екологічні норми «Євро», без яких навіть за новими правилами автомобілі не можуть проходити митне оформлення та державну реєстрацію. Вантажні авто повинні відповідати стандарту «Євро-5», який на практиці в ЄС був запроваджений у 2009 році.
Це значить, що картина імпорту «бусів» може істотно змінитися. Про що саме йдеться: за чинними правилами розмір акцизу залежить від віку авто. Порівняно невелика його ставка діє для вантажівок віком до 5 років, далі ж, якщо машина має від 5 до 8 років, цей податок зростає у 40 разів, після перевищення 8-річного віку – у 50 разів. Що спонукає «гонщиків» ввозити такі автомобілі віком не більше 5 років, аби не довелось сплачувати значно більші податки. Крім того, часто вони орієнтуються на найдешевші варіанти за кордоном, аби вони були не лише конкурентними за ціною, а їх просто могли купувати українські перевізники.
Для кращого розуміння, що таке найдешевші «буси» з пробігом (по-народному – «низ ринку»), та як їхня ціна відрізняється від середньої, наведемо для прикладу ціни для популярного Mercedes-Benz Sprinter 2017 року випуску у Західній Європі. У Німеччині найдешевші варіанти цього «буса» згаданого року випуску коштують від $14400, коли ж дізнатися середню ціну для таких авто, вона вже складатиме $31000, що значно більше за середню ціну наявних в Україні «Спринтерів», які продають приблизно за $22500.
Саме тому для наступних розрахунків ми візьмемо популярні в Україні вантажні «буси», у діапазоні 2010-2014 р.в., дізнаємося їхні «стартові» ціни (відкинувши найдешевші авто, не на ходу, з видимими не усуненими пошкодженнями тощо) з каталогів AUTO.RIA, далі отримаємо такі ж дані з оголошень, які розміщені на європейських сайтах з продажу авто. Додамо до отриманих цін «там» витрати на доставлення, сертифікацію, збір до Пенсійного фонду та вартість послуг сервісних центрів МВС, й поглянемо, на яку потенційну різницю можна очікувати.
Отриманий результат надто очевидний без додаткових коментарів: у сегменті «бусів» варто очікувати істотного зниження «стартових» цін. Водночас варто зазначити, що коли орієнтуватися не на початкові, а на середні ціни, які дуже залежать від пробігу авто та його стану, картина може змінитися. При чому числа в останній колонці можуть навіть бути зі знаком «плюс», тобто окремі «свіжопригнані» авто потенційно можуть бути дорожчими від тих, які є в Україні, якщо купувати такі з малим кілометражем, добре доглянуті та з підтвердженою історією експлуатації.
Однак за тих умов, які маємо зараз, для закриття більшості транспортних потреб невеликих перевізників чи підприємців, навіть така тимчасова «знижка» на імпорт «бусів» може бути доволі помічною, а заощаджені кошти можуть бути спрямовані на інші бізнесові цілі, або ж на купівлю новішого авто з меншим числом на одометрі.
Бажаєте бути серед перших, хто дізнається про важливі повідомлення для автомобілістів? Підписуйтесь на Telegram-канал AUTO.RIA!
Все буде Україна! Перемога близько!