debug 0507 header1
debug 0507 header2
AUTO.RIA
Нульове розмитнення. Як можуть змінитися ціни на авторинку? Назад

Нульове розмитнення. Як можуть змінитися ціни на авторинку?

Набув чинності закон, який тимчасово, на час воєнного стану, запроваджує нульові ставки податків на імпорт для низки товарів. В тому числі й автотранспорт. Як за таких обставин можуть змінитися ціни на легкові авто з пробігом?

Закон №2142-ІХ набув чинності 6 квітня 2022 року. Згідно з його текстом в Україні почали діяти нульові ставки мита, акцизу та ПДВ на більшість транспортних засобів, які ввозяться фізичними особами. Також є певні знижки і для підприємців, проте це окрема тема розмови, тому сконцентруємося на сегменті легковиків з пробігом які купують громадяни, й спробуємо скласти прогноз, якими можуть бути ціни на такі авто протягом дії «нульового розмитнення».

Розмитнення автотранспорту тимчасово скасовано. Хто зможе цим скористатися?

Спершу, аби не визначати «середню температуру по палаті», розділимо сектор «пригону» на кілька підсегментів. Для цього скористаємося даними ГСЦ МВС «непростого» (як тоді здавалося) «ковідного» 2021 року, й розглянемо, якого віку легковики імпортували до України.

Автівок з роком випуску далі 1996 немає, бо саме тоді був запроваджений екостандарт «Євро-2», який є мінімальним прохідним на даний час для імпорту легкових машин. Зростання діаграми від 1996 до 2008 року випуску спричинене двома факторами. Перший – віковий коефіцієнт у формулі акцизу, де чим старіше авто, тим більший розмір цього податку. Другий – природне зниження інтересу покупців до автівок більшого віку.

Як будемо ділити увесь цей масив «пригону»? Першу його частину, у діапазоні від 1996 до 2008 р.в. вважатимемо «бюджетною», оскільки переважають там порівняно недорогі моделі, й звузимо її до 2000-2008 р.в. Наступний фрагмент – 2009-2013 р.в., це такий собі «мікс» з європейських та частково американських моделей. І ще одна частина – та котра від 2015 і до 2018 р.в. – це вже царина «американців», саме завдяки їхній популярності маємо там такі високі стовпці.

Що можна купити зараз? Легкові авто ціною близько $6000

Як будемо рахувати? Дослідивши відкриті дані ГСЦ МВС про реєстраційні дії з транспортними засобами, дізнаємося, які моделі були найпопулярнішими для кожного із щойно означених підсегментів, й визначимо актуальні середні ціни для кожної моделі. Потім зробимо те саме для цін «там», тобто за кордоном, проаналізувавши масиви оголошень на популярних європейських класифайдах. А для автівок, які переважно прибувають до нас з американських страхових аукціонів, отримаємо інформацію з сервісів, які збирають дані про аукціони, що відбулися – Bidfax та Autoastat.

Как авто из Америки подготовить к эксплуатации в Европе?

Звісно, ми не розглядатимемо «голі» ціни за кордоном – тим паче для аукціонних варіантів, які мають не усунені пошкодження. Ми врахуємо вартість доставлення машини (з Європи чи США, за ставками, які діяли на початку року), супровідні витрати (зняття з обліку за кордоном, страхування тощо), вартість сертифікації, реєстрації у СЦ МВС та збір у Пенсійний фонд. Для моделей, які є типовими представниками заокеанських аукціонів додамо вартість відновлювальних робіт у розмірі $2500.

Недорогі авто з пробігом, які можна купити зараз

Звісно, скільки машин, стільки історій та калькуляцій – хтось свою «американку» поладнав за $500, а інший, кому посередники обіцяли «вкластись в штуку» потратив $5000, та й то досі шукає бампера чи радіатора. Однак іншого, ще точнішого варіанту для того, аби оглянути весь вторинний авторинок, наразі не існує. Тож скористаємось тими даними та методами, які у нас є. Почнімо!

Сегмент 2000-2008 р.в.

Ця частина «пригону» тримається переважно на європейських моделях, із загальновідомими лідерами, такими як «Гольф», «Октавія», «Пасат» та «Меган». Ось 10 легковиків, які у зазначених вікових рамках торік імпортували найчастіше, їхні середні на ринку зараз, та ті, які можуть бути за умови запровадження «нульового» розмитнення.

В останньому стовпці все просто – усі числа мають червоний колір та знак «мінус». Тобто – усі ці моделі скоріш за все подешевшають, орієнтовно на стільки, скільки зазначено на слайді. Нагадаємо, що ці числа не є аксіомою – різниця визначена між середніми цінами «тут» і «там».

Сегмент 2009-2013 р.в.

У цьому віковому підсегменті у десятці лідерів є як типові «європейці», так і декілька «американців», при чому одна і та ж модель може мати різне походження, наприклад, як Volkswagen Passat чи Ford Focus.

Тут зробити швидкі висновки, як у попередньому розділі, уже не вдасться – адже якісь автомобілі потенційно мають подешевшати, якісь подорожчати. Де ж логіка, якщо розмитнення буде скасоване?

А річ тут не у логіці, а у практиці, яка свідчить про те, що «гонщики» переважно орієнтуються на найдешевші автомобілі, а деякі з них ще й не оминали нагоди «скрутити» пробіг, чи придбати за кордоном авто з певними дефектами, які можна недорого ліквідувати або навіть приховати. Це не стосується геть усіх, проте згадані явища на ринку не рідкість – перевірки на AUTO.RIA це не одноразово виявляли. Тому, якщо орієнтуватися на «низ ринку», числа будуть інші, ймовірно теж зі знаком «мінус». Коли ж рахувати по середніх цінах (тобто тих, по яких навіть німці купують вживані авто), тоді отримуємо результат, який вказано на слайді.

Що можна купити зараз? Середньорозмірні кросовери  ціною від $9500

Підтвердити сказане зможуть ті, хто купував авто із-за кордону під замовлення, у хорошому стані та з невеликим пробігом – такі варіанти часто коштують більше, ніж не те що «низ» ринку, а навіть вище за його цінову «середину».

Сегмент 2014-2018 р.в.

Такого віку автівки переважно прибувають в Україну з американських аукціонів (рідше – з Канади чи Кореї). Для тих, хто готовий змиритися з тим, що авто побувало у ДТП або мало інші пошкодження, це непогана нагода отримати за менші гроші значно «свіжішу» машину, у порівнянні з «цілими» європейськими варіантами.

Варто зазначити, що у зв’язку з присутністю ворожого флоту у Чорному морі, звиклі шляхи доставлення автомобілів зі США до Одеських портів тимчасово недоступні. Проте є варіанти прибуття контейнерів до польських або литовських портів, з яких автовозом машини доставлятимуть вже до нас. Дилери, які вже змінили свою логістику на європейські порти, повідомили нам, що сумарна вартість витрат за новими схемами не надто відрізняється від тієї, коли авто прибувало до котрогось з українських морських терміналів.

Різниця у між актуальними та прогнозованими цінами тут ще більша, однак варто враховувати що й автівки у цьому підсегменті дорожчі, тому і їхнє розмитнення (зокрема та частина, яка вираховується у відсотках – мито та ПДВ) було більшим. Ще раз нагадаємо, що це середні значення, та фіксована умовна вартість відновлювальних робіт для всіх моделей – на практиці числа будуть близькими, та все ж дещо іншими. Однак загальна тенденція видима і без уточнень – ця група легковиків мала б помітно подешевшати.

Пікапи. Які та за скільки можна купити зараз?

Щодо двох європейських моделей, Skoda Octavia та Renault Megane, які за попередніми розрахунками подорожчали, тут ситуація та ж, яка описана у попередньому розділі – враховано середні, а не найменші з можливих на ринку ціни.

Як це може вплинути на ринок загалом?

Поки «нульове» розмитнення ще не почало діяти, розглянемо, як змінювалися середні ціни для трьох вікових сегментів легковиків з пробігом, якими ми оперуємо у цьому дослідженні.

Протягом березня 2022 року відбувалися певні коливання на початку місяця, що зумовлено періодом цілковитої невизначеності у перші тижні повномасштабного вторгнення росії на територію України, масовою евакуацією громадян з гарячих точок, виїздом за кордон. Далі картина виглядає доволі рівною.

Також варто зважити на розмір українського автопарку: станом на початок цього року загалом у ньому було майже 11 мільйонів легковиків. За даними Мінфіну близько 200 тис. машин безповоротно знищено внаслідок війни. За попередньою оцінкою близько 250-300 тис. транспортних засобів покинули територію держави під час масового виїзду громадян за кордон. Отже, так чи інакше залишається не менше 10 мільйонів легковиків, власники яких перед тим, як прийняти рішення про продаж, опиратимуться на власні розрахунки – за скільки машина була придбана, скільки років перебуває в експлуатації, який її фактичний стан зараз.

«Свіжопригнані» авто можна реєструвати в сервісних центрах МВС

Обсяги імпорту до лютого становили близько 35 тисяч л/а в місяць. Якими вони можуть бути зараз, з урахуванням заборони на виїзд чоловіків за кордон, невідомо. Але зваживши на ті обставини, у яких ми перебуваємо сьогодні, навряд чи вони будуть більшими за це значення, а скоріш за все меншими.

Тому якщо зіставити пропорції між парком наявних авто, на які власники намагатимуться утримувати «старі» ціни, та «свіжопригнаними», які будуть дешевшими, різкої «просадки» середніх цін на ринку у лічені дні очікувати навряд чи варто. Скоріше будемо спостерігати те, що ті авто, які були розмитнені за нульовими ставками, просто будуть продаватися швидше - за кілька годин чи днів.

Дістали черги на АЗС? Які електромобілі можна купити зараз, щоб не залежати від пального

При цьому під знаком питання залишається ще один важливий фактор – купівельна спроможність громадян. Яка й визначає обсяги торгів на будь-якому, не лише автомобільному ринку. Ймовірно, після нападу рф на Україну, цей показник знизився.

«Нульове розмитнення». Питання та відповіді щодо нового закону

Підсумок

Легковики, які будуть імпортовані за тимчасовими правилами без мита, акцизу й ПДВ, зокрема ті, котрі «пригнані» не під замовлення, а для вільного продажу, будуть привабливішим товаром у порівнянні з наявними в Україні автомобілями, оскільки потенційно ціни на них будуть нижчими. Також ці «свіжопригнані» машини здійснюватимуть поступовий, однак не моментальний вплив на формування цін на вторинному авторинку, у бік їх зменшення.

Нульове розмитнення. Якими можуть бути ціни на вантажні «буси»?

Бажаєте бути серед перших, хто дізнається про важливі повідомлення для автомобілістів? Підписуйтесь на Telegram-канал AUTO.RIA!

Все буде Україна! Перемога близько!

Подпишитесь на рассылку

Получайте первыми новости в удобном формате

Комментарии (19)

Добавить комментарий к статье
ihor | 12:29, 02 апр. 2022

Нічо в нашій країні не подешевшає хто немав то і нічого мати не буде . це подешевшання зжеруть бариги і попутні витрати на доставку та платежі при оформленні корчів .

Игорь | 19:13, 02 апр. 2022

Дивний коментар. Чому не подешевшає, якщо були митні платежі а їх приберуть? "Бариги" та попутні витрати на доставку були і до цього закону.

Дмитрий | 19:25, 02 апр. 2022

Цены упадут в 2-3 раза на эеоном сегмент. Ланос будет стоить 800-1000 $. Авео - 2000 $. Смотрите цены в польше и плюсуйте 500-700 $

Саша | 12:26, 09 апр. 2022

ну все вірно,кто не работает тот не ест.почни працювати і будеш мати.а не заглядуєш щоб хтось дав даром

Єгор | 20:41, 21 мая 2022

А так воно і є. Щось там на 500-700 з 10000 подвинули і сидять, чекають.

Мар`ян Куліш | 20:35, 02 апр. 2022

Так тільки хто ті машини завезе в країну жінки? Чи можливо чоловіки разово

Адам | 09:20, 04 апр. 2022

А ви впевнені що Ланоси і Авео у Польщі сильно продавалися?))

Андрій Богданович Копічук | 10:49, 09 апр. 2022

Ахаха. А ничего что только услуги брокера стоят 350$

Дмитрий | 15:04, 07 апр. 2022

Конечно. Ланос цена 500 евро, авео 1000-1500

Сергей | 20:33, 16 апр. 2022

Я привезу

ihor | 20:04, 07 апр. 2022

ДЕШЕВИЙ ЛИШЕ СИР вМИШОЛОВЦІ . ПОСЛУГИ ПРИГОНУ БУДУТЬ В РАЙОНІ 1500 ЄВРО +СЕРТИФІКАТ 100. +БРОКЕР 100. + ПЕНСІЙНИЙ 150-200. + ПЕРШИЙ ОБЛІК 100-200 . І + УШАТАНИЙ ГОЛЬФ ЗА 1500 ЕВРО . А ТОЙ ЖЕ ГОЛЬФ НА АВТОРІА НА УКР НОМЕРАХ ПРОДАЮТЬ 3000-3500 ДОЛАРІВ . АЛЕ ЦЕ НІМЕЧЧИНА БЕЛЬГІЯ ГОЛАНДІЯ. ПОЛЬСЬКІ КОРЧІ ВИЙДУТЬ ДЕШЕВШЕ АЛЕ З ПІД ПОЛЯЧИНИ ЛИШЕ ВИХОДКИ ПРИГАНЯЮТЬ.

Андрій | 13:51, 08 апр. 2022

А навіщо в Україні людині, яка змогла завезти авто без розмитнення, продавати її нижче ринкової вартості аналогічного авто?) Не обманюйте себе, нашому суспільству треба ще багато часу, щоб стати цивілізованим

Максим | 15:12, 06 апр. 2022

перекупи явно не будуть продавати авто дешевше. Наприклад, якщо зараз на внутрішньому ринку України умовний Opel коштує 8000$, а пригнали такий самий з усіма витратами за 6000$, то який сенс йому його продавати за 6500-7000$, коли також може виставити за 8000$, а той і дорожче?

Дмитрий | 15:03, 07 апр. 2022

Потому что рынок. Машины и так ни кто не покупает. Продажи упали раз в 5-10. Покупают либо самое дешевое. Либо на много ниже рынка. И так во всех сферах

Саша | 12:28, 09 апр. 2022

в європі авто також здорожчали,тому не розкатуйте губу,

Дмитрий | 14:45, 11 апр. 2022

Цены упадут 1000 %. В разы

Дмитрий | 14:46, 11 апр. 2022

А тех перекуров которые попали на $$$ мне жаль. PS: не не жаль ????????????

Sergii Sheva | 13:27, 16 апр. 2022

Все вірно

Антон | 21:19, 16 апр. 2022

НЕ ХВИЛЮЙТЕСЯ, ВСЕ ОДНО УСІХ ОБДУРЯТЬ. КАЗИНО ЗАВЖДИ В ПЛЮСАХ

Добавить комментарий к статье Читать все комментарии (19)

Каталог автосервисов Украины

Смотреть все →

Перевірено людьми