debug 0507 header1
debug 0507 header2
AUTO.RIA
Відкличні кампанії виробників. Що воно таке і в кого їх більше? Назад

Відкличні кампанії виробників. Що воно таке і в кого їх більше?

Повідомлення про нові відкличні кампанії автовиробників для усунення виробничих недоліків надходять від «заводів» майже щодня. Чи свідчать вони про надійність авто?

Про відкличні кампанії автомобільні видання та самі виробники говорять не дуже охоче. Вважається, що потенційний клієнт таку інформацію може сприймати з побоюванням, як свідчення регулярних проблем із надійністю, - і вона відштовхне його від покупки нового автомобіля. Та насправді відкличні кампанії вже давно стали ледь не повсякденною рутиною: їх проводять всі серйозні виробники, і це радше турбота про безпеку клієнта, ніж ознака некомпетентності інженерів.

Чий «автопілот» кращий? Euro NCAP перевірив

Що ж, власне, таке та «відклична кампанія»? Це ситуація, в якій виробник, встановивши потенційну можливість виникнення проблеми через певні технологічні чи виробничі процеси, закликає власників авто звернутися до дилера для безплатного усунення її причини. Трапляється подібне часто-густо: торік у Європі було оголошено 358 відкличних кампаній, в яких фігурували 270 різних моделей від 45 виробників. Цікаво, що загальна кількість заходів у порівнянні з 2020 роком не зросла, однак збільшився перелік моделей, запрошених на СТО.

Сервіс

Втім, у масштабі найближчих 10 років кількість відкличних кампаній стабільно збільшується. Причин декілька: по-перше, сучасний ринок вимагає від виробників, щоб вони постійно оновлювали свій модельний ряд і першими застосовували високі технології, щоб виділитися серед конкурентів. Автомобілі стали технічно складнішими, а випуск великої частини компонентів доводиться віддавати профільним фірмам-постачальникам, що ускладнює контроль якості продукту в цілому. Яскравий приклад - історія з бракованими ейрбегами Takata, через які в цілому світі було відкликано десятки мільйонів авто 19 брендів.

18 найменш надійних автомобілів за даними ADAC у 2021 році

По-друге, причиною збільшення масштабу відкличних кампаній став ще й перехід виробників до використання модульних платформ. Якщо раніше якийсь дефект виявляли лише на окремих моделях, то через уніфікацію він легко може зачепити весь модельний ряд (а може й не один) одразу. Тож часом під такі відкликання потрапляють одразу кілька брендів, які використовують спільні платформи. Втім, навіть тут є лідери та аутсайдери.

Топ-20 автовиробників

за кількістю відкличних кампаній у Європі, 2021 рік*

Марка Відкликань Моделей
1 Mercedes-Benz 67 21
2 Volkswagen 25 15
3 Citroën 21 18
4 Audi 19 17
5 Opel 19 11
6 BMW 17 17
7 Peugeot 16 15
8 Porsche 13 8
9 Toyota 12 13
10 Volvo 12 13
11 Ford 11 11
12 Hyundai 10 10
13 Fiat 10 5
14 Land Rover 10 4
15 Mazda 8 6
16 Jeep 7 3
17 Renault 7 3
18 Mitsubishi 6 7
19 Dodge 6 6
20 Škoda 5 7

* Дані директорату Єврокомісії з охорони здоров’я та захисту споживачів


Переважна кількість відкличних кампаній минулого року стосувалася потенційних виходів з ладу електронних систем двигунів, наступними за чисельністю були ризики загоряння, відмови подушок безпеки, проблеми з гальмами, несправності шасі та інші потенційні недоліки. Варто зазначити, на усунення проблем запрошували не лише авто з ДВЗ: під відкликання потрапляли й електромобілі.

Сервіс

Європейські регулятори чітко регламентують у яких саме випадках виробник мусить оголошувати масову відкличну кампанію. В ЄС дуже серйозно ставляться до ризиків, пов'язаних із безпекою водія та пасажирів, які можуть зашкодити їхньому здоров'ю, а також загрозам екології. Якщо буде з'ясовано, що керівники компанії знали про існування подібних ризиків, але не зробили нічого, щоб виправити їх – на виробника чекає чималий штраф.

Проблема на миллионы: Toyota отзывает 3,5 млн «гибридов» из-за неполадки

При цьому різноманітні проблеми з мультимедійними системами та подібні неприємності до відкличних кампаній часом не призводять. Вони завдають шкоди не персональній безпеці, а скоріше гаманцю клієнта, відтак оголошувати відкличну кампанію в такому разі необов'язково. Тож насправді наведений нами перелік - лише верхівка айсберга.

Эксперты Euro NCAP назвали самые безопасные модели 2021 года

Хай там як, на нашу думку подібна інформація дуже важлива для автовласників, тож ми плануємо надалі регулярно інформувати відвідувачів та клієнтів AUTO.RIA про відкличні компанії автомобільних виробників. Підпишіться на наш канал у Telegram, щоб отримувати такі повідомлення оперативно на смартфон.

Подпишитесь на рассылку

Получайте первыми новости в удобном формате

Каталог автосервисов Украины

Смотреть все →

Перевірено людьми